Wyjazd w góry z psem – o czym trzeba pamiętać?

Psy są ważne

Często mówi się o tym, że pies to prawdziwy przyjaciel człowieka. Każdy właściciel tych pięknych czworonogów na pewno się z tym stwierdzeniem zgodzi. Dla jednych pies to domownik, który zawsze czeka na nich w mieszkaniu, ale są też tacy właściciele, którzy bardzo chętnie i często zabierają swojego pupila w podróż. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli pies dobrze czuje się podróżując i jeśli odpowiednio zadbamy o zaspokojenie jego potrzeb. Podróż z ukochanym pupilem jest bardzo dobrym sposobem na zbudowanie i zaciśnięcie więzi oraz stworzenie pięknych wspomnień.

Podróż w góry z psem

Góry to częsta destynacja podróży wielu z nas. Można w nich spędzić czas aktywnie, podziwiać piękne widoki i spróbować wielu lokalnych, dobrych przysmaków. Pies także może być gościem w takim miejscu, trzeba pamiętać jednak o klika ważnych kwestii zabierając pupila w góry. Dzięki odpowiedniej wiedzy i przygotowaniu nasz pupil będzie czuł się komfortowo, a podróż będzie dla niego ciekawą przygodą i wielką przyjemnością.

Jeśli twój pobyt w górach będzie aktywny, zastanów się nad ogólną kondycją psa. Wybierając się w góry pies musi mieć ją na dobrym poziomie, lubić długie spacery i potrafić bez większych problemów pokonywać przeszkody różnego rodzaju. Musisz się także zastanowić nad tym, w które góry warto jechać z psem. Zapoznaj się więc z regulaminem miejsca, w które chcesz się wybrać i wyszukaj informację na temat tego, czy pies będzie tam mile widziany.

Jeśli już podejmiesz decyzję, że pies może z tobą jechać i wiesz gdzie się wybierzecie, musisz wiedzieć jakie szlaki wybierać. Na początek wspólnej przygody w górach, wybieraj szlaki które nie są trudne, powinny być także krótkie, aby pies miał szansę sprawdzić się i nauczyć poruszać w takich warunkach. Dzięki temu również jego właściciel będzie mógł dowiedzieć się, jakie możliwości ma jego ukochany pupil i czy w ogóle odpowiada mu taka forma podróżowania.

Oczywiście przed wyjazdem trzeba się odpowiednio spakować, zabrać także rzeczy, które przydadzą się w podróżach z psem. Musisz się przygotować na tyle dobrze, aby żadna sytuacja nie była dla was nie do rozwiązania, ale jednocześnie w taki sposób, aby później nie nieść ze sobą ciężkiego plecaka. Wszystko to zależy od tego, w jakiej porze roku wyjeżdżacie oraz od potrzeb, wieku i przyzwyczajeń twojego psa. Ważne są też warunki pogodowe, długość i zaawansowanie trasy. Na tej podstawie sporządź listę potrzebnych rzeczy.
Rzeczy, które zawsze trzeba zabrać ze sobą w podróż z pupilem to:

  1. Dokumenty – czyli książeczka zdrowia psa z ważnymi szczepieniami i odrobaczaniem, mogą tego wymagać w miejscu gdzie będziecie spać, albo w komunikacji,
  2. Smycz odpowiedniej długości- warto wybrać tą dłuższą, aby pies mógł poruszać się swobodnie. Smycz nie może być jednocześnie zbyt długa, ponieważ może się plątać i stwarzać zagrożenie dla psa i dla innych ludzi i zwierząt,
  3. Identyfikator – każdy pies na szlaku w górach powinien go posiadać. Pies może przecież uciec, dzięki identyfikatorowi istnieje duża szansa na to, że ktoś znajdzie psa i zwróci go nam. Identyfikator powinien być lekki, ale także dobrze widoczny z dużej odległości,
  4. Buty dla psa – aby pies mógł bezproblemowo i komfortowo poruszać się po różnych powierzchniach, chronią łapy przez rozcięciami i urazami, chronią przed odciskami.
  5. Sprzęt do sprzątania odchodów – podczas pokonywania trasy może zdarzyć się przecież konieczność załatwienia potrzeby, pamiętaj że sprzątanie po psie to twój obowiązek, tego rodzaju wyposażenie jest więc koniecznością w czasie górskiej wycieczki z pupilem,
  6. Butelka z wodą – potrzebna zarówno dla ciebie jak i dla twojego pupila, na pewno dopadnie was w końcu pragnienie, warto wiec mieć przy sobie wodę.

Podsumowanie

Podróżowanie z psem może być wielką przyjemnością, zarówno dla pupila jak i dla jego właściciela. Warto więc praktykować ten zwyczaj. Trzeba jednak zadbać o to, aby pies czuł się w tej podróży komfortowo, a jego potrzeby były zaspokojone. Górskie wycieczki są przyjemnością dla wielu psów, ale wszystko zależy od ich cech indywidualnych. Dlatego dobrze się nad tym zastanów i zaplanuj wszystko tak, aby taka wycieczka była przyjemnością dla twojego pupila.

Dodaj komentarz