Planowanie wczasów w górach

Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy ten szczegółowy poradnik jak przygotować się do wczasów w górach. Dowiesz się, jak powinieneś być przygotowany do wyprawy po górskich szlakach, szczególnie jeśli nigdy wcześniej nie wędrowałeś takim terenem.

Jak dobrze wiesz niesamowitym górskim widokom nie można się oprzeć. Chciałbyś na jego tle spędzić urlop lub najbliższy weekend, żeby nie leżeć znowu na kanapie? Ale zastanawiasz się skąd masz wiedzieć, jak się przygotować? Tym bardziej, jeśli wcześniej nigdy nie musiałeś nad tym myśleć?
Albo postanowiłeś w końcu wybrać się w góry, bo ciągle przewijają Ci się w mediach społecznościowych zdjęcia z magicznych krain pełnych górskich szczytów? A może nakłonili Cię do tego bliscy znajomi lub tekst któregoś z Twoich ulubionych blogerów? Być może byłeś w tym terenie już wiele razy i chcesz jedynie po prostu odświeżyć pamięć, o tym w jaki sposób przygotować się odpowiednio do wyjazdu w góry. Nie ważne która z tych sytuacji Cię dotyczy. Przeczytanie naszych wskazówek sprawi, że tym razem uda Ci się zaplanować wyśmienity wypad.

W takim razie, skoro ten artykuł jest właśnie dla Ciebie – ruszajmy!

Plan wyprawy

Trasę swojego spaceru po górach zaplanuj z wyprzedzeniem. Najlepiej korzystając z najnowszych map. Możesz też dopytać miejscową ludność o nurtujące cię kwestie – oni najlepiej okolicę. Zastanów się dokładnie, czy wszyscy Twoi towarzysze mają odpowiednio dużo siły fizycznej na wyprawę, którą planujesz. W trakcie wędrówki szlakiem górskim powinieneś obserwować wszystkich uczestników i upewniać się, że nikt nie jest zbyt zmęczony by iść dalej. Rób przystanki zawsze, gdy jest taka potrzeba. Jeśli masz ze sobą małe dzieci lub osoby starsze lepiej wybieraj łatwiejsze szlaki.

Co ze sobą zabrać planując pieszą wędrówkę górskimi szlakami?

Upewnij się, że wszyscy którzy z Tobą mają iść są odpowiednio przygotowani. Konieczne są wygodne, wytrzymałe buty trekkingowe, które zakrywają kostki i mają grubą podeszwę. Zabierz dostawane do pogody ubranie i zawsze coś ciepłego do okrycia się, nawet przy ciepłej pogodzie na szczytach gór może leżeć śnieg lub wiać bardzo zimny wiatr.

Upewnij się, że będziesz miał wystarczającą ilość wody. Zabierz też na tyle dużo jedzenia, by nie być głodnym, ale wybierz je w taki sposób, aby nie okazało się, że Twój bagaż będzie bardzo ciężki. Oto lista produktów spożywczych, które dobrze się przechowują bez chłodzenia i dlatego są idealne na wakacyjne wycieczki górskie:

  • Chleb,
  • Paluszki lub krakersy,
  • Jajka na twardo ,
  • Warzywa marchew,
  • Szeroka gama owoców,
  • Krucha kiełbasa lub kabanosy.

Pogoda w górach

Pamiętaj o potencjalnych zagrożeniach meteorologicznych. Nigdy nie wychodź na spacer, jeśli istnieje ryzyko burzy. W razie niebezpieczeństwa szukaj schronienia lub zawróć! Jeśli pogoda się zmieni, zapadnie mgła, szlak stanie się zbyt trudny lub nie będziecie mogli iść dalej – też zawróć. Nie będzie to oznaką słabości i nie powinno powodować wstydu – to jest rozsądne zachowanie. A zimą nigdy nie opuszczaj zabezpieczonych obszarów, aby być pewnym, że ryzyko lawin jest jak najniższe!
Pomyśl też o tym, aby z domu zabrać ze sobą do hotelu książki lub gry planszowe. Mogą okazać się przydatne jeśli akurat zdarzy się, że w okresie Twojego urlopu będzie sporo deszczowych dni i będziesz musiał zostać w hotelu.

Zwierzęta na szlaku

Spotykając jakiekolwiek zwierzęta zachowaj spokój.
Musisz uszanować to, że są w swoim naturalnym środowisku. Możesz spotkań na przykład kozice, jelenie, świstaki, a także lisy i ptaki – na ogół nie stanowią one żadnego zagrożenia. Staraj się abyś i ty nie był dla nich niebezpieczny, upewniając się, że nie upuszczasz śmieci którymi mogłyby się zatruć. Zawsze trzymaj się wyznaczonych ścieżek i tras górskich.

Niekiedy możesz natrafić na górskie pastwiska z bydłem. W takim przypadku również zachowaj ciszę i spokój starając się je minąć. Najlepszym pomysłem jest ominięcie całego stada lub obejście go, nigdy nie próbuj przez nie przechodzić. Musisz być szczególnie ostrożny także jeśli spacerujesz z psem. Zdecydowanie w górach nigdy nie spuszczaj go ze smyczy!

Bezpieczeństwo w górach

Przed wyjazdem upewnij się, że posiadasz niezbędne ubezpieczenia i ewentualnie konieczne szczepienia, w zależności od miejsca na świecie jakie wybrałeś. Na przykład w austriackich terenach górskich, zalecana jest szczepionka przeciw kleszczom i tężcowi. Twój lekarz rodzinny na pewno będzie w stanie udzielić Ci odpowiedniej porady w tym zakresie.
Powinieneś również upewnić się, że posiadasz podróżną apteczkę pierwszej pomocy. Trzeba być przygotowanym na losowe sytuacje awaryjne. Powinien być w niej środek dezynfekujący, krem przeciwsłoneczny, środki przeciwbólowe i preparaty odstraszające owady. Dobrze jeśli będziesz świadomy tego gdzie znajduje się najbliższy szpital. Na większości terenów obowiązuje zakaz palenia otwartego ognia.
Koniecznie znaj numery telefonów alarmowych w kraju, w którym spędzasz wakacje. Pamiętaj, że alarmowy numer 112 obowiązuje w całej Europie.

Dodaj komentarz