Wynajem pokoju w górach – na co uważać

Wynajęcie pokoju w górach nie jest łatwym zadaniem. Dla większości z nas trafienie na nocleg, który zapewni nam spokojną oazę i przystań w przerwach od zwiedzania górskich krajobrazów jest bardzo ważna. Nieraz determinuje to ostateczny poziom naszego zadowolenia z wakacji lub urlopu. Dlatego należy bardzo mocno uważać przy decydowaniu się na konkretny wynajem w górach.

Są pewne pytania, na które należy sobie odpowiedzieć przy wybieraniu odpowiedniego dla nas pokoju. Przedstawiamy je poniżej i gorąco zapraszamy do lektury. Po odpowiedzeniu sobie na te pytania bez obaw będziecie mogli wynająć wybrane przez was lokum.

Jaki budżet możemy przeznaczyć na opłatę noclegu?

Przede wszystkim, czy miejsce, do którego się udajemy pozwala w rozsądnych granicach cenowych wynająć pokój. Warte przyprowadzić do własnych celów chociaż niewielkie badanie rynku, aby poznać typowe stawki za nocleg w danej okolicy. Jeśli zdecydujesz się zapłacić większą kwotę niż standardowa, np. za wyjątkowo dobrą lokalizację, to musisz być gotowy na znalezienie sposobu na ograniczenie innych wydatków. Może zajść potrzeba znalezienia towarzyszy podróży, ponieważ wtedy łączne pokrycie kosztów może być bardziej korzystne. Pamiętaj też, że jeśli czynsz za pokój jest niezwykle niski w porównaniu z innymi w okolicy, powinna zapalić Ci się czerwona lampka czy nie ma w tym jakiegoś haczyka.

Czy cena którą oferuje dany hotel to cena całkowita czy są opłaty dodatkowe?

Może się to wydawać oczywiste, ale upewnij się, że potwierdziłeś kwotę na jaką się zobowiązujesz, zanim cokolwiek podpiszesz. Zastanów się, co jest wliczone w cenę. Warto wiedzieć czy wliczone w płaconą sumę są hotelowe śniadania. Zapytaj, czy ponosisz jakiekolwiek inne koszty, takie jak np. opłata za parking lub za zwierzę – jeśli to Cię dotyczy.

W jaki sposób możesz dokonać zapłaty za pokój?

Może nie dla wszystkich jest to oczywiste, ale nadal są miejsca, w których nie można zapłacić kartą czy za pomocą blika. Niektórzy właściciele mogą sobie życzyć płatność w gotówce. Więc pamiętaj, aby dopytać o formę płatności, by w razie potrzeby być przygotowanym na posiadanie gotówki przy sobie. Podróżując za granicę warto dopytać też o walutę w jakiej można płacić. Zawsze pamiętaj jednak, aby nie zapomnieć odebrać potwierdzenia płatności.

Na ile nocy możesz zrobić rezerwację?

Wybierając pokój w górach zawsze warto dopytać na jaki okres minimalnie można go wynająć. W niektórych miejscach nie wynajmują noclegów na przykład na mniej niż tydzień, co może stanowić problem, jeśli planowałeś tylko 5 dni urlopu w górach.

Czy w wynajmowanym pokoju można palić?

Aktualnie ciężko jest znaleźć miejsce, w którym można by było palić papierosy w pokoju. Jednak bardzo często hotele są w stanie zaoferować odpowiednio oddzielone pomieszczenie – palarnię, w której klienci mogą delektować się własnymi wyrobami tytoniowymi. Pamiętajmy, że pokoje, w których ktoś palił tytoń przesiąkają typowym zapachem i osoba niepaląca może nie być w stanie znieść takich doznań węchowych.
Kwestia ta jest ważna nie tylko dla ludzi, którym przeszkadza zapach dymu, ale również tych którzy mają problemy zdrowotne takie jak astma czy alergie, które nasilane dymem.

Czy jest opcja sprzątania pokoi lub słania łóżek?

Płacąc odpowiednią cenę za pokój w górach często chcielibyśmy, aby było w to wliczone sprzątanie pokoi lub chociaż słanie łóżek. Znajomość harmonogramu sprzątania pozwala nam również nie być zaskoczonym lub zdziwionym, kiedy z samego rana ktoś zacznie pukać do naszego pokoju.

Czy mamy dostęp do jakichś dodatkowych pomieszczeń?

Wynajmując pokój w hotelu zwykle mamy dostęp do hotelowej restauracji lub jadalni, ale w miejscach, które ich nie oferują często może się okazać, że będzie dla nas dostępna mikrofalówka, lodówka, czajnik lub wydzielone pomieszczenie socjalne z aneksem kuchennym. Wynajmując pokój, w niektórych hotelach możesz mieć dostęp do darmowego basenu, siłowni, sauny kortu tenisowego. Zapytaj, czy wynajem pokoju obejmuje korzystanie również z tych pomieszczeń.

Jakie udogodnienia dla klientów oferuje hotel?

Najczęściej wynajmując pokój mamy dostęp do bezprzewodowego internetu, często również zagwarantowane są nam usługi telefoniczne i telewizja kablowa w naszym pokoju. Warto dopytać o te rzeczy, a także o inne interesujące nas zagadnienia – jak na przykład sposób obsługi regulacji termostatu czy wentylacji w pokoju.

Czy lokalizacja miejsca w którym wynajmujemy pokój jest dla nas dogodna?

Przed wybraniem pokoju należy wziąć pod uwagę również lokalizację wynajmu. Istotne jest, w której dzielnicy znajduje się budynek i do jakich miejsc jest blisko. Powinna interesować nas odległość na przykład do parków miejskich, sklepów spożywczych czy przystanków transportu publicznego, a także dystans do punktów które pragniemy odwiedzić. Niektórzy będą zadowoleni z hotelu w centrum miasta, inni wolą spokojniejsze obrzeża, z których łatwiej będzie dostać się do atrakcji zlokalizowanych poza miastem.

Dodaj komentarz