Bałtyk i Trójmiasto od lat przyciągają tłumy wczasowiczów. Szczególnie latem plaże, ulice Gdańska i Sopotu pełne są plażowiczów i spacerowiczów. Trudno się temu dziwić. Piękne, szerokie plaże, zabytki Gdańska i okolic oraz co najważniejsze, czyste powietrze bogate w jod to argumenty, obok których trudno przejść obojętnie. Na liście atrakcji, które niezmiennie cieszą się popularnością zarówno wśród turystów jak i okolicznych mieszkańców są mola. Jedno z nich znajduje się w Sopocie, drugie to molo w Brzeźnie. Do poznania tego drugiego zachęcamy poniżej.
Molo w Brzeźnie – kilka słów o historii
Pierwsze Molo Brzeźno powstało pod koniec XIX wieku tuż przed I wojną światową. Wówczas miało ono ok. 100 metrów długości i 6 metrów szerokości. W latach międzywojennych zostało wydłużone do aż 250 metrów. Niestety w czasie II wojny światowej zostało ono mocno uszkodzone. Nowe molo w Brzeźnie powstało w latach 1993-1996. Liczy ono 136 metrów długości i 7,2 metra szerokości. Wraz z deptakiem stanowi naturalne przedłużenie Alei Jana Pawła II. Co ciekawe nie stanęło ono w tym samym miejscu co to z XIX wieku, ale kilometr na północny zachód dalej. Pozostałości pierwotnej konstrukcji mola możemy zobaczyć przy zejściu na plażę obok Parku Haffnera. W ostatnich dwóch latach molo Brzeźno doczekało się gruntownego remontu.
W planach jest również jego wydłużenie, co z pewnością podniosłoby jeszcze jego atrakcyjność dla odwiedzających. Skoro jesteśmy już przy historii warto dodać, że molo w Brzeźnie jest jednym z pięciu obiektów tego typu, które powstały nad Bałtykiem w okolicy Trójmiasta. Pierwszym był drewniany pomost zbudowany wzdłuż falochronu nieopodal słynnego Westerplatte. Miało to miejsce uwaga…w latach 1824-1845 r.
Drugie było molo w Sopocie, którego historia sięga roku 1827. Kolejne jest opisywane tu molo w Brzeźnie. Czwartym molem był obiekt w Jelitkowie, którego historia sięga lat 1908-1909. Obiekt spłonął jednak w 1945 roku. Swoje molo ma również Gdynia Orłowo. Odbudowane w 1953 roku ma długość 180 metrów.
Stadion Letni Gdańsk, kąpielisko i centrum ratownictwa wodnego to otoczenie Mola Brzeźno
Dzielnica Gdańsk Brzeźno jest jedną z najchętniej odwiedzanych za sprawą szerokich plaż i mola właśnie.
W sezonie letnim w pobliżu mola funkcjonuje strzeżone kąpielisko oraz Stadion Letni Gdańsk. Do dyspozycji spacerowiczów jest również całoroczna restauracja i ogólnodostępna sieć wi-fi. Na miłośników rowerów czekają wytyczone dla nich ścieżki.
Kiedy warto odwiedzić Molo w Brzeźnie?
Tu odpowiedź może być tylko jedna. Gdańsk jest miastem na tyle atrakcyjnym, że nie ma co czekać na lato, aby go odwiedzić. Wśród samych Gdańszczan panuje zgoda co do tego, że miasto nabiera zupełnie innego klimatu poza sezonem letnim. To wówczas na spokojnie możemy zwiedzać główne atrakcje i zabytki, usiąść na jednej z licznych ławek czy wypić kawę w kawiarni. Dla mieszkańców Gdańska podobnie jak innych nadbałtyckich miejscowości lipiec i sierpień oznacza wzmożony ruch na ulicach, brak miejsc do parkowania. Wystarczy jednak przyjechać tu pod koniec września, gdy nie ma już wakacyjnych turystów, aby móc cieszyć spacerami m.in. po Molo w Brzeźnie. Bez problemu znajdziemy też wolne miejsce na plaży. I pomimo że na kąpiel w morzu jest z reguły za zimno, spokój i cisza wynagrodzą nam tę drobną niedogodność. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby zrobić sobie dłuższy spacer z Gdańska do Sopotu. Molo w Sopocie, dłuższe niż to w Brzeźnie w sezonie przeżywa prawdziwe oblężenie spacerowiczów. Jesienią wejdziemy na nie bez problemu. Nie pozostaje zatem nic innego jak wybrać się nad Bałtyk, gdy tylko znajdziemy wolny weekend i chęć zaczerpnięcia świeżego powietrza.