Trzy Korony – najwyższy szczyt Pienin

Pieniny to jedne z piękniejszych gór, znajdujących się na terenie Polski i Słowacji. Ich najwyższych szczytem po części polskiej są Trzy Korony – Tri Koruny. Znajduje się on w Pieninach Środkowych, należących do masywu o tej samej nazwie co szczyt.

Wysokość

Najwyższy szczyt Pienin, Trzy Korony, ma wysokość 982 m n. p. m. Wnosi się około 500 metrów ponad otaczający ją teren.

Turnie Trzech Koron

Szczytową partię szczytu stanowi pięć turni.
Najwyższa jest Okrąglica – 982 metry. Znajduje się na niej platforma widokowa, która mieści około 30 osób. Druga najwyższa turnia, znajdująca się na południowy wschód od Okrąglicy to Płaska Skała – Plaska Skała. Ma 950 m n.p.m.
Na południowy zachód od Okrąglicy znajduje się turnia Nad Ogródki, mająca 940 metrów. W XX wieku mieszkał na niej pustelnik, który obsługiwał przyrządy meteorologiczne – dokładniej totalizator opadów (deszczomierz).
Na Pańskiej Skale, inaczej zwanej Bryłową, mającą 920 metrów wysokości, gnieżdżą się pomurniki, bardzo rzadkie ptaki.
Najniższą turnią, z pięciu głównych jest Niżnia Okrąglica, znana również jako Ganek lub Siodło. Znajduje się pod Okrąglicą, ale jest od niej o 80 metrów. Dawniej służyła jako punkt widokowy. Obecnie, kiedy jest możliwość wejścia na szczyt, straciła na znaczeniu w takich charakterze.

Topografia Masywu Trzech Koron

Masyw Trzech Koron, w którym znajduje się szczyt jest bardzo urozmaicony pod względem topograficznym. Ograniczony jest aż trzema przełęczami :
przełęczą Szopka, która oddziela masyw od Pienin Czorsztyńskich, Wyżni Łazek, Łysiny, Koszarzyskiej i Ostrego Wierchu
przełęcze na stokach południowo-zachodnich, która opada do Wąwozu Szopczańskiego i południowych kierujących się do Dunajca,
na północy masywu rozciągają się doliny Pienińskiego Potoku.
W masywie zawiera się również kilka urokliwych polan : polana Szopka, polana Pieniny, polana Koszarzyska i polana Klejczyna.

Flora i Fauna masywu

Pocięte dość głębokimi dolinami zbocza masywu porastają lasy. Mało dostępne turnie, różne środowiska, zależnie od wysokości sprawiają, że występuje tu wiele rzadkich gatunków, zwłaszcza roślin.
W drodze na szczyt Trzech Koron, uważny obserwator dostrzeże aż 7 gatunków roślin, których nie spotka w żadnej innej części Pienin. Między innymi będzie to dwulistnik muszy, irga czarna, kokorycz żółtawa, oset klapowany, posłonek alpejski skalny, złocień Zawadzkiego. W dodatku spotkać tu można bardzo rzadkiego motyla – niepylaka apollo, objętego w Polsce ścisłą ochroną.

Turystyka

Jeśli szuka się atrakcyjnego miejsca w Pieninach, Trzy Korony są najodpowiedniejsze. Platforma widokowa z samego szczytu góry daje piękny widok na przełom Dunajca i obszar Pienińskiego Parku Narodowego. Widać z niej także Tatry, Beskid Sądecki i Żywiecki, a także przy dobrej pogodzie i widoczności – Babią Górę, oddaloną od Trzech Koron o 63 kilometry.
Trzeba się jednak liczyć z tym, że rzadko kiedy będziemy sami na szlaku. W sezonie Trzy Korony odwiedzane są nawet przez 60 tysięcy turystów.

Szlaki na szczyt Trzech Koron

Do wyboru mamy następujące szlaki :

  • niebieski ze Szczawnicy, przez Sokolicę, Czertezik, Sokolą Perć i Zamkową Górę.
  • żółtym ze Szczawnicy przez Sokolą Perć, dalej przez polanę Wyrobek, przełęcz Szopkę gdzie wchodzimy znów na niebieski szlak,
  • żółtym szlakiem z Krościenka przez przełęcz Szopkę i następnie niebieskim szlakiem przez Siodło,
  • z Sromowiec Niżnych żółtym szlakiem przez Wąwóz Szopczański, na przełęcz Szopkę i niebieskim szlakiem przez Siodło,
  • niebieskim szlakiem z Sromowiec Niżnych do wylotu Wąwozu Szopczańskiego, następnie zielonym przez Wyżni Łazek i od Kosarzyska niebieskim szlakiem przez Siodło,
  • z Czorsztyna niebieskim szlakiem przez przełęcz Osice, Macelak i Trzy Kopce i do Siodła,
  • z Czorsztyna czerwonym szlakiem na przełęcz Trzy Kopce, i dalej niebieskim szlakiem.

Dodaj komentarz