Żywiec – wszystko co turysta powinien o nim wiedzieć

Żywiec to miasto, które odwiedzającym oferuje bardzo dużo. Wielbiciele miejskiej turystyki znajdą tu ciekawą, tradycyjną architekturę i najsłynniejszy w Polsce browar. Ci, dla których najważniejsza jest historia, z całą pewnością z przyjemnością zwiedzą żywiecki zamek, w którym mieści się obecnie muzeum miejskie. Z kolei dla turystów, którzy o wiele bardziej odnajdują się na górskich szlakach, miasto może stać się wspaniałą bazą wypadową.

Żywiec – podstawowe informacje

Żywiec to niewielkie miasto położone na południu Województwa śląskiego, niedaleko granicy ze Słowacją i Czechami. Miasto położone jest w Kotlinie Żywieckiej u podnóża Beskidu Żywieckiego. Przepływa przez nie rzeka Soła – prawobrzeżny dopływ Wisły. Mimo że Żywiec to stosunkowo niewielka miejscowość, nie da się przecenić jego znaczenia – zarówno gospodarczego, jak i turystycznego. Najbardziej znanym obiektem jest tu oczywiście słynny browar, choć warto wiedzieć, że miasto znane jest z produkcji piwa już od średniowiecza. Wiele ciekawych zabytków i atrakcji turystycznych, ciekawe położenie i świetnie rozwinięta infrastruktura turystyczna sprawiają, że miejscowość odwiedzana jest każdego roku przez wielu odwiedzających. Nocleg w Żywcu znaleźć można w licznych hotelach i pensjonatach, a dojazd do miasta i okolicznych miejscowości możliwy jest dzięki kolei i lokalnym liniom autobusowym i busowym.

Najważniejsze atrakcje turystyczne miasta

Żywiec, mimo że jest niewielkim miastem, ma stosunkowo dużo atrakcji turystycznych. Najbardziej znaną jest chyba Muzeum Browaru Żywiec, które w każdym sezonie przyciąga wielu odwiedzających. W mieście znaleźć można też zabytkowe kościoły, zamek wraz z otaczającym go parkiem, oraz klasycystyczny pałac. Muzeum miejskie posiada eksponaty nie tylko związane z historią miasta, ale również całej Żywiecczyzny – regionu niezwykle ciekawego pod kątem przyrodniczym i etnograficznym. Specjalnie dla turystów przygotowano kilka szlaków miejskich, dzięki którym można zwiedzić najciekawsze miejsca Żywca.

Beskid Żywiecki – co warto o nim wiedzieć?

Najbardziej chyba znaną częścią Beskidu Żywieckiego jest Babia Góra wraz z utworzonym na niej Babiogórskim Parkiem Narodowym. W całym regionie znaleźć jednak można ciekawe miejsca, które z pewnością przyciągną zainteresowanie turystów. Przez to pasmo górskie prowadzi wiele szlaków turystycznych. Beskid Żywiecki przyciąga również zimą – znajduje się tu dość popularny ośrodek narciarski. Ze względu na specyficzny mikroklimat śnieg w tej części Polski utrzymuje się dość długo, a sezon narciarski trwać może nawet do maja.

Noclegi w Żywcu i okolicach

W kwestii takiej jak noclegi Żywiec ma do zaoferowania równie dużo, co w dziedzinie atrakcji turystycznych. Turystom, których interesuje tradycyjny hotel Żywiec oferuje miejsca położone zarówno w samym mieście, jak i jego okolicach. Oprócz tradycyjnych hoteli, w okolicy znaleźć można również wiele niewielkich, prywatnych pensjonatów, które przyciągają kameralnym klimatem i wysokim standardem. Dla odwiedzających wybierających pensjonat Tresna – miejscowość położona na północ od Żywca, tuż przy jeziorze żywieckim, jest zdecydowanie jedną z ciekawszych propozycji. Turyści, którzy wybierają się na górskie szlaki znajdą w regionie liczne schroniska i bazy namiotowe.

Lokalna kuchnia i zwyczaje – obowiązkowy punkt dla każdego turysty

Pod względem kulturowym Żywiecczyzna to region, który zdecydowanie wyróżnia się na tle tej części kraju. Znaleźć tu można oryginalne zwyczaje i wspaniałą kuchnię – połączenie tego, co najlepsze w kuchni małopolskiej i śląskiej z wpływami czeskimi i słowackimi. Warto pojawić się tu w sierpniu, kiedy organizowany jest Tydzień Kultury Beskidzkiej. Z kolei na przełomie stycznia i lutego turyści mogą wziąć udział w Żywieckich Godach, czyli przeglądzie zespołów obrzędowych i kolędniczych.

Dodaj komentarz