Wypoczynek blisko natury – Szczyrk

Beskid Śląski cieszy się dużą popularnością wśród turystów zarówno latem, jak i zimą. Wisła, Istebna i Szczyrk to idealne miejsca na spędzenie wolnego czasu. Oprócz licznych szlaków i atrakcji przyrodniczych Szczyrk ma wiele do zaoferowania.

Co warto zobaczyć w Beskidzie Śląskim?

Szczyrk to nie jest miejsce, w którym można się nudzić. Począwszy od górskich wycieczek, aż po kolarstwo, każdy miłośnik aktywności fizycznej na świeżym powietrzu znajdzie coś dla siebie. Najwyższym szczytem w regionie jest Skrzyczne (1257 metrów n.p.m). Dużą popularnością cieszy się także Klimczok (1117 metrów n.p.m). Na wypad do Szczyrku koniecznie trzeba zabrać ze sobą dobre buty trekkingowe. Warto dodać, że Szczyrk noclegi są świetną bazą wypadową po atrakcjach Beskidzkiej Piątki.

Szczyrk noclegi

Skocznie w Skalitem

Na północnym zboczu góry Skalite znajdują się trzy skocznie narciarskie: K40, K70 oraz K95, na których także latem można zobaczyć treningi młodych skoczków.

Sanktuarium świętego Jakuba

Na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa śląskiego znajduje się uroczy, drewniany kościółek z 1800 roku z barokowym wnętrzem, w którym znajduje się wiele cennych pamiątek, np. obrazy przedstawiające Drogę Krzyżową, ołtarz, zabytkowe figury ustawione w bocznych nawach, ambona oraz XIX wieczna chrzcielnica i rokokowy krzyż. Warto wybrać się do Sanktuarium, ponieważ to najstarszy zabytek w Szczyrku.

Gospoda Polska

W centrum miasta w drewnianym budynku krytym strzechą znajduje się Gospoda Polska. Oferuje ona turystom tradycyjną kuchnię regionalną. Także wnętrze zasługuje na uwagę. Na środku sali stoi duży biały kominek, a na frontowej elewacji można dostrzec odbite dłonie wielu znanych gości. Gospoda znana jest z pysznego jedzenia, zwłaszcza z najlepszej golonki w okolicy. Każdego roku odbywa się tutaj Festiwal Golonki.

Kolejka linowa

Na Skrzyczne można dostać się nowoczesną kolejką linową. Widoki, które podziwia się z góry, są imponujące. Podróż na szczyt jest dwuetapowa, pierwsza część to Hala Jaworzyna, na której następuje zmiana wagonika, natomiast druga to Skrzyczne. Cała podróż trwa około 30 minut i odbywa się w świetnych warunkach. Wagoniki są wyposażone w podgrzewane siedzenia, co szczególnie podoba się turytom zimą. Na Skrzycznem znajduje się schronisko z tarasem widokowym. Można tam odpocząć i zjeść posiłek. Schronisko oferuje także noclegi.

Szlak przez Malinowską Skałę

Bez wątpienia zielony szlak prowadzący ze Skrzycznego jest jednym z piękniejszych w Beskidzie Śląskim. Nie ma tam zbyt wielu drzew, dlatego przez całą trasę można podziwiać widoki na Jezioro Żywieckie, Masyw Pilska, Babią Górę, a przy dobrej widoczności, nawet na Tatry.

Dodaj komentarz