Technika łowienia jak i sam sprzęt ulega ciągłemu rozwojowi i specjalizacji. W zależności od miejsca połowu, łowionej ryby a także głębokości i charakteru połowu dobiera się odpowiedni sprzęt. Dotyczy to zarówno łowiska czyli wędki z kołowrotkiem jak i dodatkowego wyposażenia wspierającego wędkarza takiego jak siatki, przypony czy też sygnalizatory. Jedną z najpopularniejszych jest metoda match, dziś chcielibyśmy opisać wędki odległościowe stosowane w tej metodzie – ich charakterystykę i właściwości. Zapraszamy do lektury.
Metoda odległościowa
Ta spławikowa metoda połowu ryb rodem z Anglii nazwą ściśle koresponduje z warunkami w jakich prowadzi się połów. Odległościówka została wymyślona i rozwinięta w celu połowu ryb spokojnego żeru zarówno w wodach stojących jak i płynących. Jej główną jednak cechą są połowy na na duże odległości od brzegu. Odległościówka doskonale sprawdza w miejsu, gdzie obfitość ryb i ich rozmiary pozwalają doskonalić umiejętności nie tylko poprawnego zarzucania, ale też i holu ryb na granicy wytrzymałości żyłki.
Wędka odległościowa – konstrukcja
Konstrukcja wędki odległościowej to zazwyczaj teleskop lub budowa 3-składowa. Długość wędki może oscylować pomiędzy 3,6 a 4,5 metra. Powinna ona być lekka – całe wędzisko zazwyczaj nie przekracza 300 g i najlepiej kiedy zbudowana jest z włókien węglowych. W połowie wykorzystywana jest dość cienka żyłka a same wędki odległościowe powinny być proste i stabilne a wszelkie drgania wpływają na niekorzyść.
Kolejną cechą charakterystyczną tego typu sprzętu jest duża ilość przelotek o małej średnicy, które umieszczane są na wysokich stopkach. Rozwiązanie to sprawia, że zarzucanie przynęty odległościówką nie wiąże się z przyklejaniem żyłki do blanku wędki. Dobrej jakości wędki wyposażone są dodatkowo w długi dolnik, który z kolei pozwala na zarzucanie obiema rękami co przy dużych rozmiarach stanowi istotny atut.
Specjaliści sugerują także aby zwracać uwagę na twardość metchówki. Raczej powinna ona być miękka aby poprawić komfort połowu na dużych odległościach. Płynność ruchu zapewnia większy komfort łowienia tą metodą
Wędka to nie wszystko
Oprócz samej wędki odległościowej należy pamiętać także o jej wyposażeniu. Mowa tutaj zarówno o kołowrotku jak i samych spławikach. Na rynku dostępne są zarówno spławki na stałe oraz przelotowe.
A jeśli nie match to co?
Jeżeli nie jesteś entuzjastą łowienia na dalekie odległości, może warto spróbować innych rodzajów wędkarstwa. Może wędkarstwo morskie albo rzeczne? Sporym zainteresowaniem cieszy się także tak zwana karpiówka czyli łowienie karpia. Metoda ta wypracowała swoje standardy i technologię, która ściśle dostosowuje sprzęt do warunków połowu tej niemałej i czasem wymagającej ryby.
Łowiąc karpia stosuje się wędki karpiowe 3-składowe . Mimo swojej 3 elementowej konstrukcji wędki te powinny być trwałe i wytrzymałe ze względu na wagę ryby. Niewątpliwą ich zaletę stanowi wygoda transportu. Złożona wędka zajmuje niewiele miejsca, w przeciwieństwie do wędek jednoskładowych, które wymagają sporo miejsca.