Pieniny są niewielkim pasmem, w okolicach Szczawnicy, które przyciągają magią i pastelową urodą. Przez wielu uznawane za najpiękniejsze góry w Polsce. Wybrałem najlepsze szklaki, do których często wracam, bo gór nigdy za mało.
Szczawnica – Sokolica (szlak:niebieski: czas przejścia ok.1godz.30min)
Należy kierować się Drogą Pienińską w górę biegu Dunajca. Po minięciu przystani flisackiej pawilonu wejściowego, dotrzemy do małej przeprawy promowej. Pod szczytem Sokolicy jest pobierana opłata przez pracowników PPN w okresie od 1IV-31 X. Ze szczytu rozpościera się piękny widok na Przełom Dunajca.
W małe Pieniny
Szczawnica – Szafranówka (szlak:żółty, czas przejścia: ok.1godz. 15 min)
Wycieczka zaczyna się obok dolnej stacji kolei linowej na Palenicę. Po przejściu przez most na Grajcarku, trzeba skręcić w lewo wzdłuż potoku, później w prawo, a za chwilę znów w lewo, na szlak w górę północno – wschodniego stoku Palenicy. Poboczem nartostrady dochodzimy do górnej stacji wyciągu. Można z niej zobaczyć szczyt Szafranówki 742mnpm. Po przejściu 15 minut osiąga się szczyt. Stąd można ujrzeć widoki na Pieniny, dolinę Dunajca i Leśnicy. Blisko szczytu Palenicy i Szafranówki można znaleźć zjeżdżalnie grawitacyjną, gastronomowie i wyciągi narciarskie zimą.
Szczawnica Niżna – Szafranówka (szlak: czerwony, niebieski: czas przejścia ok. 1 godz. 15 min)
Szlak zaczynamy obok parkingu w Pieninach, Drogą Pienińską dochodzimy do schroniska „Orlica”. Podchodzimy dość stromo w kierunku grzbiety Małych Pienin. Po ok.60 min jesteśmy na szczycie Szafranówki. Mijając słupek graniczny można zejść do Leśnicy – żółtym szlakiem.
Szafranówka – Wysoka (szlak:niebieski: czas przejścia ok. 3 godz. 30 min)
Szlak biegnie cały czas grzbietem granicznym lub jego pobliżu. Po ok. 300 metrów zdobywamy szczyt Witkuli /736 m npm/, później mijamy Łaźne Skały i osiągamy – Cyrhle – wzgórze, które oddziela przełęcz Klimontowską od Jarmuty. Z okolic Cyrhli odchodzi droga wzdłuż Jarmuty 794 m npm – z masztem przekaźnikowym i do Wyżnej Szczawnicy. Troszkę później dochodzimy na żółty szlak ze Szlachtowej. Kierując się dalej dochodzimy do bacówki. Zaczyna się za nią wyraźna ścieżka na Wysoki Wierch, 5 min dalej ścieżki się rozdzielają. W prawo dotrzemy do turystycznego przejścia granicznego pod Wysokim Wierchem. Tam można dostać się jedną z nieoznakowanych ścieżek, rozciąga się z niego piękna panorama na Pieniny. Trasa prowadzi widokowym grzbietem, trzymając się znaków widzimy widokowe wzniesienie Durbaszki 942 m npm/, Później wchodzimy w las i przechodzimy przez wierzchołek Borsuczyn i docieramy do przełączki Kapralowa Wysoka, tam szlak odbija w lewo. Wysoką. 1050m nmp dochodzimy na nieoznakowaną ścieżką grzbietem granicznym
Palenica – Jarmuta – Szczawnica (czas przejścia ok. 3 godz.: znaki: żółte, niebieskie
Szczyt Cyrhli osiągamy z Palenicy w 1.5h, później schodzimy drogą na przełęcz Klimontowską, widząc przed sobą charakterystyczny szczyt Jarmuty z przekaźnikiem. Podchodzimy na Jarmutę, spod przekaźnika schodzi droga jezdna, którą można zejść do Malinowa. Jest z niego ładny widok na Małe Pieniny. Idziemy ponownie w stronę przełęczy Klimontowskiej, później skręcamy w prawo, drogą wzdłuż potoku przez Osiedle Potok schodzimy do Szczawnicy.
Wąwóz Homole – Wysoka – Wąwóz Międzyskały (szlak: zielony, niebieski, żółty: czas przejścia ok. 6 godz.
Szlak rozpoczynamy przy przystanku PKS, zmierzamy do skrzyżowania obok bacówki i ryneczku, dalej wzdłuż kamiennego rynku docieramy za zielonym szlakiem do wejścia do Rezerwatu Homole. Przejście tym szlakiem zajmuje około 30 minut, znaki prowadzą wśród głazów, wzdłuż wartkiego potoku, raz jedną raz drugą stroną. Szlak przecina łąkę i doprowadza w lewo do gruntowej drogi. Później trasa wiedzie za znakami niebieskimi do przełęczki Kapralowa Wysoka, skąd na szczyt Wysokiej prowadzi nieoznakowana ścieżka. Trasa prowadzi znów do rozwidlenia szlaków. Kierujemy się dalej za znakami zielonymi i niebieskimi na wschód do przejścia granicznego pod Wysoką. Dalej szlakiem niebieskim, mijamy przejście graniczne Jaworki – Stranany. Szczyt na wschodnim skraju Małych Pienin w północnym obrzeżu doliny Białej Wody to Wierchliczka 964 m npm. Skalisty wierzchołek, który znajduje się na Słowacji nazywany jest Skałką. Przy zejściu z Wierchliczki na przeł. Rozdziela po lewej stronie widoczne są Brysztańskie Skały 750 m npm/.
W Beskid Sądecki
Szczawnica – Przechyba (czas przejścia: 4 godz.: szlak zielony lub niebieski)
Jest to trasa dla ambitniejszych turystów, ale u celu przepięknie położone schronisko, na wysokości 1170m n.p.m – widok na Tatry i Pieniny. Są do wyboru dwa szlaki z centrum Szczawnicy (niebieski lub zielony) o podobnej trudności, można jednym wejść drugim zejść. Szlak zielony jest bardziej widowiskowy.