Szczyt proroka – czym jest i gdzie go znaleźć?

Eliasz jest prorokiem znanym z kart Biblii. Mimo że żył tysiące lat wstecz, to jego czyny wciąż inspirują, przez co imię tej postaci pojawia się w sztuce, jak i nazwach geograficznych. Europejskim przykładem może być Chorwacja, gdzie znajdziemy masywną, wzbijającą się na niemal tysiąc metrów nad poziomem morza górę. Czy jest na tyle ciekawa, by ją odwiedzić?

SVETI ILIJA POD PŁASZCZEM SŁOWIAŃSKICH LEGEND

Legendy mówią, że Góra Świętego Eliasza była niegdyś wykorzystywana do odprawiania kultów słowiańskich. Jedna z opowieści wskazuje, że czczono tam boga Peruna, który wybrał dla siebie to miejsce, uderzając w nie swoim piorunem.
Zaś z prawdziwych pogłosek wiadomo, iż w Sveti Ilija powstała kiedyś kaplica Eliasza, od której później nazwana została cała góra.

POŁOŻENIE NA MAPIE

Gdybyś chciał odkryć więcej tajemnic i samemu znaleźć tę górę, to gdzie miałbyś się skierować (nie licząc tego, że do Chorwacji)? Już spieszę z pomocą!
Góra Eliasza ma swoje miejsce na półwyspie Peljesac. Gdy już tam dotrzesz, kieruj się na zachód. Jeśli nie będziesz pewny, czy stoisz pod odpowiednim szczytem, po prostu wejdź na samą górę i sprawdź, czy widzisz stamtąd wyspy dalmatyńskie i miasto Orebic. Jeśli tak, to dobrze trafiłeś.

KTÓRYM SZLAKIEM PÓJDZIESZ?

Jednym z ważnych elementów dla turystów są szlaki górskie, które wiodą na szczyt. W przypadku tej góry jest ich od wyboru do koloru. Dla wprawnych podróżników najlepiej będzie zmierzyć się z drogą wychodzącą z Orebicu, natomiast ci, którzy nie czują się jeszcze zbyt pewnie w tym terenie, powinni udać się do wioski Bilopolje, by stamtąd pójść przyjaźniejszą drogą.

JESZCZE WIĘKSZA GÓRA

Ciekawym zbiegiem okoliczności jest istnienie drugiej Góry Eliasza położonej w Ameryce Północnej, w jej największym pasmie – Kordylierach. Jednak zanim wybierzesz się w podróż za morze, dobrze się zastanów, bo ten szczyt nie będzie już gratką. Wzbija się na wysokość niemalże pięciu i pół tysiąca metrów nad poziomem morza. Jeśli jakimś cudem uda Ci się tam bezpiecznie dotrzeć, może dojrzysz w dole dwa parki narodowe, pomiędzy którymi znajduje się góra.
Najpierw jednak wypróbuj swoje siły na trochę mniejszej Górze Eliasza.

 

Dodaj komentarz