Spływ Dunajcem i wszystko z nim związane.

Dunajec – idealne miejsce na relaks.

Obecnie jesteśmy uczestnikami bardzo trudnego okresu. Pandemia wdaje się nam we znaki praktycznie w każdym aspekcie naszego życia. Dlatego odpoczynek, gdy prowadzony przez nas styl życia sprawia, że na każdym kroku obawiamy się o swój stan zdrowia, to rzecz jednym słowem nieoceniona. Wybrać góry? Morze? A może jezioro? To podstawowe pytania, które zadajemy sobie planując wypoczynek. Jednak, gdy interesuje cię przeżycie przygody, podziwianie pięknych widoków, jak i oddech naturalnością, to niewątpliwie jednym z najlepszych miejsc na spędzenie wolnego czasu jest spływ Dunajcem. W poniższym artykule pokazuje, czego możemy się spodziewać po wizycie tam, a także przybliżam, ile zajmuje dojazd, jakie są koszty takiego spływu, jak i wszystko co jest potrzebne, by rozpocząć tam niezapomnianą przygodę.

Dunajec- jak dojechać?

Dunajec znajduje się w południowej części Polski. Dla ułatwienia można powiedzieć, że leży pomiędzy Zakopanem a Nowym Targiem, dlatego spora część osób, które najczęściej biorą w tym udział, jest właśnie z owych rejonów. Gdy jednak sami postanowimy skorzystać z możliwości bycia częścią takiego spływu, to najlepiej udać się do Zakopanego. Osobiście polecam wybór tej trasy, gdyż jadąc właśnie z zimowej stolicy Polski, widoki, których będziemy świadkami sprawią, iż już sama podróż będzie niewątpliwie wspaniałym przeżyciem. Drugą opcją, która jest również niezwykle wygodna, jest droga ze Szczawnicy. Tam również możemy spodziewać się widoków (między innymi widok na Tatry), które urozmaicą naszą podróż. Nie jesteśmy zmotoryzowani? To żaden problem. Bardzo często z Zakopanego, jak i ze Szczawnicy jeżdżą busy, które zabiorą nas na tą upragnioną wycieczkę. Informacje o godzinach, kiedy takie busy jeżdżą bardzo łatwo znajdziemy w biurach podróży, jak i w PTTK( Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze).

Miejsca parkingowe nad samym Dunajcem

Gdy już decydujemy się na wyjazd w miejsca typu jak właśnie Dunajec,i jesteśmy do tego zmotoryzowani, to od razu w głowie kłębi się jedna myśl. Gdzie zostawić auto? Na szczęście niezależnie od której strony dojedziemy, czy to Zakopane, czy też Szczawnica, to mamy dostępne miejsca parkingowe po obu stronach. Parking od strony Szczawnicy jest płatny, ale w Krościenku mamy możliwość stania za darmo. Musimy jednak zwrócić uwagę na jedną rzecz. Gdy jest to okres sezonowy, to parkingi bardzo często są zapełnione. I to nie tylko autami, gdyż stają tam również busy, które przywożą turystów na owe miejsce. Jeśli zaś chodzi o ceny takiego parkingu, to z reguły jest to kwota od 10 do 20 zł za cały dzień postoju. Uczciwie trzeba przyznać, że jak na tak urokliwe miejsce, to ceny parkingowe są bardzo atrakcyjne.

Spływ- ile nas to będzie kosztować

Spływ w Dunajcu ma to do siebie, że jest to atrakcja sezonowa, dlatego jest dostępna tylko w określonym czasie. Decydując się na tą wycieczkę musimy wiedzieć, że mamy na to okazję w okresie od 1 kwietnia do 31 października. Jeśli chodzi o ceny takiej atrakcji, to są one uzależnione od trasy, którą zdecydujemy się wybrać. Oczywistym faktem jest, że jeśli trasa jest dłuższa, to za taką wygodę zapłacimy trochę więcej. Jeśli szukamy trasy krótszej i tańszej, to powinniśmy wybrać trasę do Szczawnicy. Na ten moment cena biletu normalnego mieści się w granicach 61-63 zł. Jest tak dlatego, że ważne jest jaki okres na przyjazd wybierzemy. Bilet ulgowy mieści się zaś w granicach 37-42 zł. Tu również ważna jest data wycieczki. A jeśli interesuje nas trasa dłuższa, a co za tym idzie droższa, to wybieramy trasę do Krościenka. Tam za bilet normalny zapłacimy od 75 do 77 zł, a za ulgowy od 44 do 49 zł. Musimy jednak zapamiętać jedną, jeśli nie najważniejszą rzecz. By taki spływ doszedł do skutku, musi być wymagana liczba osób. Bez określonej liczby osób taki spływ nie ruszy.

Spływ w Dunajcu – godziny otwarcia.

Na spływ w Dunajcu mamy dostępny cały dzień. Ale musimy mieć na uwadze fakt, że kasy biletowe otwarte są w zależności od miesiąca. Jeśli planujemy wybrać się w kwietniu, to kasy będą dla nas otwarte w godzinach 9:00 – 16:00. Wybierając okres od maja do sierpnia, to kasy czynne są od 8:30 do 17:00. Gdy decydujemy się na wrzesień, to kasy otwarte są od godziny 8:30 do godziny 16:00. Najkrócej to wygląda, gdy decydujemy się na październik, gdyż wtedy kasy dostępne są tylko w godzinach 9:00-15:00. Oczywiście niezależnie od tego, który okres wybierzemy, to zawsze lepiej być tam o wiele wcześniej, gdyż Dunajec to miejsce, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem, dlatego kolejki od samego rana, to widok, który nie zaskakuje.

Podsumowując, jeśli marzymy o odpoczynku od codzienności, to zdecydowanie warto postawić na spływ w Dunajcu. To uznane miejsce, które ma renomę na całym świecie. Do tego co ważniejsze, jest to miejsce, które pokazuje, jak piękna jest nasza Polska, i ile pięknych widoków ma do zaoferowania. A można być pewnym, że tego co się tam zobaczy, nie zapomni się do końca życia.

Dodaj komentarz