Rośliny wodne – piękna ozdoba oczka wodnego

Roślinność wodna to gatunek który przystosowany jest do życia w wodzie lub w terenie błotnisto-bagiennym. Może pełnić zarówno rolę ozdoby we wszelkich oczkach wodnych i przydomowych stawach, ale również dostępne są gatunki, które wspaniale sprawdzają się w oczyszczaniu wody. Czym kierować się wybierając rośliny do oczka wodnego? Czy tylko ma znaczenie jakie kwiaty wodne nam się podobają? Otóż nie do końca jest to dobry sposób dobrania odpowiednich roślin wodnych. Aby pięknie rosły należy wziąć pod uwagę kilka czynników i postaramy się nieco przybliżyć ten temat w naszym artykule.

Rośliny do oczka wodnego – jak wybrać?

Bez wątpienia bardzo istotne jest odpowiednie dobranie roślin wodnych do danej głębokości w oczku wodnym:

  • głębokość 40-150 cm to idealne miejsce dla różnych odmian lilii wodnej
  • głębokość 30-50 cm będzie bardzo dobra dla wielu rodzajów pałki wodnej
  • głębokość 10-30 cm to z kolei najlepsza głębokość dla babki wodnej czy też krwawicy pospolitej.

Jest to tylko kilka skromnych przykładów, natomiast wybór jest o wiele większy, wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na przykład na stronie rośliny wodne. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę nasłonecznienie w danym miejscu oraz wilgotność powietrza. Te parametry zdecydowanie będą potrzebne podczas obsadzania brzegów naszego oczka wodnego.  Jeżeli brzegi stawu zostały zabezpieczenie materiałami nieprzepuszczającymi wodę, to oczywiście roślinność jaka w naturalnych warunkach porasta granice jezior i stawów z pewnością się tutaj nie sprawdzi. Natomiast w sytuacji gdy linia brzegowa naszego oczka wodnego jest w pełni naturalna to oczywiście wszelkie sitowia, tataraki i wysokie trawy będą idealnym dodatkiem który pięknie dopełni całości naszego projektu.

Rośliny wodne – jak sadzić?

Zdecydowanie najlepszym i najwygodniejszym sposobem jest sadzenie roślin wodnych w pojemnikach typu ażurowe, lub koszach plastikowych. Sadzenie wykonujemy wiosną. Najlepiej pojemniki zasypać żwirem aby były stabilne, a do wypełnienia czyli do uprawy używać tylko i wyłącznie gotowych mieszanek przeznaczonych do roślin żyjących w wodzie. Oczywiście należy jeszcze napisać słów kilka o roślinach które oczyszczają wodę. Więc zazwyczaj są to kwiaty wodne które nie wymagają wsadzania. Wystarczy tylko umieścić je na tafli oczka wodnego i one już samodzielnie będą się ukorzeniać. Właśnie za pomocą systemu korzeniowego, rośliny te pobierają z wody wszelkie niezbędne substancje odżywcze, nie pozwalając jednocześnie pożywiać się glonom. Te bez pokarmu nie mogą się rozwijać, a woda pozostaje czysta.

Oczko wodne będzie pięknie wyglądać jeżeli dobierzemy odpowiednią roślinność i posadzimy ją zgodnie z zasadami.

Dodaj komentarz