Rafting i spływy kajakowe w Pieninach

Pieniny to jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów Polski. Pod względem liczby odwiedzających zajmują w Polsce drugie miejsce po Tatrach.

W jakim rejonie znajdują się Pieniny?

Leżą blisko granicy Polski i Słowacji, znajduje się tu Pieniński Park Narodowy, w którym można usiąść i cieszyć się pięknem otaczającej przyrody. Pieniński Park Narodowy jest to obszar chroniony w południowej Polsce i obejmuje szlaki wijące się przez zalesione Pieniny. Ta tętniąca życiem okolica zachwyca turystów pięknem rozpościerającej się panoramy. To jedno z najpiękniejszych miejsc w tym regionie kraju. W Pieninach radość już sprawi samo cieszenie się piknikiem w tak malowniczym miejscu. Ale okolica ta ma o wiele więcej do zaoferowania spragnionym przygody podróżnym. Przez park wije się też dziarsko płynąca rzeka Dunajec. Rzeka ta najczęściej stanowi główny punkt wycieczek całych grup turystów. Głównie dlatego, że wokół rzeki znajduje się wiele punktów oferujących spływy kajakowe i rafting. A staje się to coraz bardziej popularna firma aktywności turystycznej. Wokół Dunajca unoszą się imponujące niemal pionowe białe ściany skał, które możemy dokładnie obejrzeć i podziwiać w czasie spływów.

Jakie są korzyści z raftingu i spływów kajakowych?

Płynąc możemy podziwiać cuda natury, może udać nam się zobaczyć zwierzęta takie jak jelenie, borsuki i dziki. Na północnym zachodzie znajdują się ruiny zamku Czorsztyńskiego, w którym mieszkała córka Bolesława Wstydliwego – księżniczka Kinga.
Możemy się tu zachwycić też niebanalnym widokiem na Jezioro Czorsztyńskie i okoliczne góry.

Co to jest rafting?

Należy pamiętać, że rafting to sport zespołowy. Polega na tym, od 6 do 10 osób walczy z wodami rzeki siedząc na dużym pontonie. Nie jest to takie łatwe, bowiem łódkę można utrzymać pod kontrolą tylko wtedy, gdy wszyscy będą współpracować i postępować zgodnie z poleceniami sternika.
A od czasu do czasu można poczuć na swojej skórze orzeźwiającą kąpiel z lodowatej wody rzecznej.
Zapewnia to mnóstwo ekscytujących wrażeń, a potem wspomnień, o których można opowiadać znajomym.

Rafting to zdecydowanie jeden z najbardziej ekscytujących sportów ekstremalnych w regionie Pienin. W właśnie nie tylko dla dreszczyku emocji, ale także dla zapierających dech w piersiach krajobrazów.
Oczywiście nie należy się o nic martwić, ponieważ cały niezbędny sprzęt, taki jak np. kamizelka ratunkowa są dostarczane przez firmy zajmujące się organizacją spływów. Najpopularniejszy okres na spływy to od kwietnia do października. Jednak pamiętaj, że kiedy zbliża się zimą to krótkie spodenki i T-shirty należy zastąpić odpowiednio cieplejszym odzieniem, bo woda robi się zdecydowanie chłodniejsza. Temperatura wody waha się zwykle od 6 ° C do 15 ° C. Pieniny oferują także wycieczki rowerowe, piesze i kajakarstwo.

Czy rafting I kajakarstwo są niebezpieczne?

Faktycznie można pomyśleć że spływy te nie są zbyt bezpieczne. Jednak w rzeczywistości wskaźnik urazów jest bardzo niski, podobny do tego jaki jest przy grach w kręgle. Najczęściej u osób biorących udział w spływach, jeśli już to dochodzi do oparzeń słonecznych w wyniku nie odpowiedniego zabezpieczenia skóry przed promieniami słońca.
Jest mnóstwo rzeczy do zrobienia. Pod względem kulturowym Pieniny to prawdziwy raj i ogrom możliwości wycieczek pieszych. Korzystne położenie geograficzne i piękne ukształtowanie terenu sprawiają, że okolica Dunajca jest idealnym miejscem na wypoczynek zarówno dla osób potrzebujących silnych emocji, jaki i tych chcących wypocząć od zgiełku. Całe rodziny znajdą tu oazę dla siebie.

Dodaj komentarz