Promenada spacerowa nad Grajcarkiem.

Henryk Bielamowicz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Szczawnica, jest miastem, chętnie odwiedzanym przez turystów oraz kuracjuszy. Dostępne tu atrakcje sprawiają, że można wypocząć na świeżym powietrzu, na wiele różnych sposobów. Jednym, z nich, jest spacer Promenadą, znajdującą się nieopodal stacji kolejowej Polanica.
Czym jest promenada? Dlaczego warto wybrać się tam na spacer?

Promenada nad potokiem Grajcarkiem.

Nowoczesna Promenada spacerowa w Szczawnicy, została oddana do użytku 2 maja w 2011 roku. Jej deptak, mierzy aż 1800 metrów, stanowiąc przy tym najdłuższy deptak spacerowy w Polsce, prowadzący wzdłuż potoku Grajcarek. Zbudowany został w malowniczej części miasta, z której rozpościera się przepiękny widok, na pobliskie góry.
Aby umilić mieszkańcom, turystom oraz kuracjuszom czas, spędzony nad potokiem, podczas budowy Promenady, wybudowane ścieżkę pieszą oraz rowerową. Można po niej jeździć rowerem, rolkami, deskorolkom czy hulajnogą, dlatego miejsce doskonale nadaje się dla rodzin z dziećmi, chcących odpocząć na świeżym powietrzu. Ponadto, zainwestowano w dobre oświetlenie, ławki, roślinność oraz elementy dekoracyjne, które dopełniają to wyjątkowe miejsce.

Jak dojechać do Promenady nad Grajcarkiem w Szczawnicy?

Promenada, zlokalizowana jest niecałe 2 kilometry, od ścisłego centrum miasta. Dojechać można tu pociągiem, dzięki czemu, można połączyć spacer ze zwiedzaniem pobliskich miejscowości. W przypadku pieszego przejścia, z centrum Szczawnicy, droga nad Promenadę, zajmie około 20 minut, w zależności od tempa marszu. Nieopodal Promenady nad Grajcarkiem, znajduje się parking, gdzie można pozostawić auto na czas spacerowania. To rozwiązanie jest bardzo wygodne i komfortowe dla osób, podróżujących samochodem. Jeśli planujecie przejażdżkę ciuchciom turystyczną, koniecznie połączcie to ze spacerem. Przystanek ciuchci znajduje się nieopodal Promenady, a podczas jazdy, można zwiedzać Szczawnicę całą rodziną. Ciuchcia kursuje co 1,5 godziny.

Zalety spędzania czasu na spacerze promenadą.

Promenada spacerowa nad Grajcarkiem, to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Zlokalizowany z dala od głównych ulic deptak, umożliwia aktywne spędzenie czasu, na świeżym powietrzu. Kolejna zaletą, jest możliwość zorganizowania tam pikniku, zamoczeniu nóg w chłodnej wodzie czy czytanie książek, na świeżym powietrzu. Miejsce, dostosowane jest dla rodziców z wózkami, oraz osób niepełnosprawnych. Mogą z niego korzystać turyści, kuracjusze czy mieszkańcy, przez całą dobę, ze względu na bardzo dobre oświetlenie.
Promenada spacerowa nad Grajcarkiem, to miejsce idealne na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Piękne widoki, cisza i świeże powietrze, to tylko nieliczne powodu, dla którego warto wybrać się tu na spacer. To właśnie stąd, prowadzi między innymi pieszo-rowerowy szlak turystyczny, prowadzący aż na Słowację, poprzez pobliskie szczyty górskie. Odcinek ten, jest łagodny do pokonania, nadaje się dla osób doświadczonych oraz tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w górskich wycieczkach. Szlak ma długość około 20 km, i prowadzi przez liczne atrakcje Pienińskiego Parku Narodowego, jak Czerwony Klasztor, Zbójnicki Skok czy Trzy korony, a trasa do nich biegnie, wzdłuż Dunajca, licznych skał i lasów. Podróżując tą trasą, można spotkać wiele grup, któe zdecydowały się na spływ tratwą, tym rwącą rzeką.
W Szczawnicy, nie brakuje pięknych miejsc, dlatego każda osoba, która chce wypocząć w pięknej okolicy, powinna przyjechać właśnie tutaj, by spędzić przyjemnie czas, w otoczeniu gór, rzeki oraz lasów.

Dodaj komentarz