Pogoda w Bułgarii

Piękna pogoda w Bułgarii sprawia, że w okresie wakacji wiele osób decyduje się jechać na odpoczynek do tego kraju. Jaka jest temperatura w ciągu całego roku? Kiedy najlepiej pojechać na wakacje do Bułgarii?

Temperatura w Bułgarii

Bułgaria należy do krajów, w których panuje klimat śródziemnomorski. Najcieplejszymi miesiącami jest okres wakacyjny, czyli lipiec i sierpień. W tym czasie temperatura w ciągu dnia wynosi przeważnie 25°C lub 26°C. W nocy natomiast nie schodzi poniżej 20°C. Dla osób, które lubią kąpać się w ciepłej wodzie, również polecamy ten czas. Woda najcieplejsza jest w sierpniu, a jej temperatura dochodzi do nawet 25°C.

Ze słonecznych, ciepłych dni możemy skorzystać również w czerwcu oraz we wrześniu. Nie jest już tak bardzo gorąco co w okresie wakacyjnym, ale temperatura wciąż utrzymuje się w granicach 21°C – 23°C w ciągu dnia.

Klimat Bułgarii jest raczej suchy, kontynentalny i umiarkowany. W okresie zimowym, rzadko zdarzają się opady śniegu, z wyjątkiem terenów górskich. Temperatura w dzień utrzymuje się na plusie, natomiast w nocy niekiedy spada poniżej 0°C.

Opady deszczu w Bułgarii

Ze względu na suchy klimat panujący w Bułgarii, w okresie letnim występują jedynie przelotne opady. Najwięcej deszczu pojawia się w jesieni oraz wczesną wiosną. Średnia suma rocznych opadów deszczu w kraju wynosi od 450 mm na północy. W terenach górskich, niekiedy do 1200 mm.

Od stycznia do marca można zaobserwować najczęściej pojawiające się opady.

Kiedy jechać na wakacje do Bułgarii?

Pogoda w Bułgarii jest idealna na wakacyjne wyjazdy. Letnie miesiące świetnie sprawdzą się dla osób, które lubią słoneczne, gorące dni oraz ciepłe noce. W lipcu i sierpniu, pogoda sprzyja odpoczynkom na plaży, opalaniu się oraz kąpielom morskim. Prognoza pogody z reguły pokazuje temperaturę koło 25°C, a opady deszczu są bardzo sporadyczne.

Jeśli jesteś osobą, która zamiast wylegiwania się w słońcu woli zwiedzać, lepiej wybierz miesiące, w których temperatury są nieco niższe. Na zwiedzanie Bułgarii, najlepiej jechać w czerwcu lub we wrześniu kiedy słońce nie praży już tak mocno z nieba, ale dnie wciąż są przyjemnie ciepłe. Są to również miesiące niesezonowe, więc w miastach będzie zdecydowanie mniej turystów.

Bułgaria jest jednak krajem, w którym temperatura dodatnia utrzymuje się właściwie przez cały rok. Możesz więc ją odwiedzić również wiosną jak i późną jesienią. Temperatury co prawda nie pozwolą już na chodzenie w stroju kąpielowym, ale będą zdarzyły się dni gdzie z przyjemnością wyjdziesz na spacer wśród ciepłych promieni słońca.

Dodaj komentarz