Plac Dietla – historyczny spot w Szczawnicy.

Wyjazd rodzinny

Więzy rodzinne wzmocnić możemy dzięki wspólnym wyjazdom i wycieczkom. Warto w napiętym grafiku znaleźć czas na wspólne podróżowanie i podziwianie okolicznej przyrody oraz zdobyczy kultury. Świetnym pomysłem są również weekendowe wycieczki po Polsce, w trakcie których możecie przybliżyć sobie historię naszego kraju oraz zobaczyć wiele ciekawych zabytków i atrakcji turystycznych. Jednym z miejsc, które naprawdę warto odwiedzić całą rodziną jest Szczawnica, a szczególnie plac Dietla – obowiązkowy punkt dla wszystkich turystów w tej okolicy.

Plac Dietla

Miejsce to w przeszłości pełniło rolę rynku w Szczawnicy, obecnie jest to centrum uzdrowiska, które przyciąga wielu turystów. Miejsce to przyciąga uwagę szczególnie ze względu na swoją wyjątkową architekturę oraz historię. Nazwa placu pochodzi od znanego lekarza, balneologa, profesora i rektora UJ w Krakowie, bliskiego przyjaciela Józefa Szalaya – Jóżefa Dielty. Na terenie placu znaleźć możemy ciekawe budynki. Pierwszym budynkiem, na który warto zwrócić uwagę jest dawna siedziba Kancelarii Górnego Zakładu Zdrojowego – budynek ten w swojej architekturze łączy styl szwajcarski i austriacki z lokalnymi elementami. W podobnym stylu stworzony został budynek na wyższym tarasie, który w danych latach pełnił funkcję Pałacu Józefa Szalaya, do niedawno mieściło się tam Muzeum Pienińskie. Dookoła placu znaleźć możemy kolejne budynki, które zachwycą nas swoją architekturą. Są to między innymi Dom nad Zdrojami, willa Szwajcarka Górna, willa Pałac czy Holenderka. Plac Dietla to miejsce idealne do odpoczynku – możemy tu zrelaksować się przy pysznym posiłku lub deserze. Warto również odwiedzić Pijalnię Wód, w której będziemy mieć okazję skosztować wody źródlanej.
W samym centrum Placu Dietla znaleźć możemy piękną fontannę pochodzącą z okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz pomnik na cześć Józefa Dietla – “Kobietę z Dzbanem”.

Informacje turystyczne

Plac Dietla to miejsce, które odwiedzić można przez cały rok. Wejście na jego teren jest bezpłatne. W okolicy placu znaleźć możemy liczne parkingi zarówno bezpłatne, jak i płatne strzeżone. Jest to okolica, którą warto odwiedzić zarówno ze względu na zdobycze architektoniczne, jak i ofertę gastronomiczną. Zwiedzając Szczawnicę możemy tu odpocząć i zjeść popołudniowy obiad lub wypić kawę w spokojnym otoczeniu. Jeśli chodzi o dojazd do Placu to znajduje się on na samym końcu ulicy Zdrojowej. Warto wspomnieć również o szerokiej ofercie noclegowej dla turystów z bardziej oddalonych części naszej kraju. Można znaleźć tu liczne hotele, uzdrowiska oraz prywatne oferty noclegowe. Jest to zatem świetne miejsce do wspólne spędzenia weekendu z najbliższymi.

Zapraszamy turystów do Szczawnicy

Jak widzimy Polska jest krajem, który posiada wiele ciekawych propozycji dla turystów. Naprawdę warto zapoznać się z propozycjami, które kryje nasz kraj, ponieważ o wielu z nich nigdy nie słyszeliśmy. Szczawnica jest jednym z takich miejsc. Jest to urokliwe uzdrowisko, w którym można naprawdę odpocząć i zapomnieć o codziennych problemach związanych z życiem zawodowym. Według nas jest to miejsce idealne dla rodzin z dziećmi, które chcą wyrwać się z dużego miasta i hałasu. Panuje to wyjątkowo przyjemna atmosfera, będziecie mieli szansę na odpoczynek. Dodatkowym atutem jest baza noclegowa w atrakcyjnych cenach oraz wiele pysznych restauracji, które na pewno zachwycą twoje podniebienie. Zatem jeśli masz wolny weekend zastanów się nad wycieczką do Szczawnicy.

Dodaj komentarz