Nocleg w górach bez rezerwacji – czy to jeszcze możliwe?

Góry są miejscem, które w sezonie zarówno letnim, jak i zimowym są tętniącymi życiem ośrodkami wypoczynkowymi. Bez względu na to, czy wybieramy się w góry jedynie na weekend, czy też planujemy dłuższy pobyt, podstawową kwestią jest znalezienie noclegu. Ostatnie miesiące przyniosły wiele niepewności – sytuacja epidemiologiczna spowodowała, że w obawie przed ponownym zamknięciem obiektów hotelowych, restauracji oraz innych miejsc związanych z rekreacją i rozrywką, w góry ruszyli tłumnie turyści. Wyjazd w całości i szczegółowo zaplanowany ma swoje plusy, ale wiele osób decyduje się na kilkudniowy, lub co najmniej dwudniowy pobyt w górach dosyć spontanicznie. Pojawia się wówczas pytanie – co z noclegiem? Czy można znaleźć nocleg w górach bez uprzedniej rezerwacji, będąc już na miejscu?

Nocleg w górach bez rezerwacji – czy to jeszcze możliwe?

Jeśli szukamy odpowiedzi na powyższe pytanie, powinniśmy zastanowić się, o jaki rodzaj noclegu nam chodzi. Różnice w tej kwestii mogą mieć znaczenie, jeśli chodzi o dostępność ,,od ręki” miejsc noclegowych. Bardzo drogie hotele mogą być niekiedy mniej oblężone niż prywatne kwatery, motele lub hotele o niższym standardzie. Wszystko jednak dotyczy możliwości finansowych. Jeśli gotówka nie ma żadnego znaczenia, wówczas prawdopodobnie nie będzie też żadnych problemów ze znalezieniem noclegu. Jeżeli jednak nasz budżet jest ograniczony, w grę wchodzi zazwyczaj motel lub kwatery prywatne, rzadziej natomiast tradycyjny hotel, choćby ten trzygwiazdkowy.

Będąc na miejscu, w górach i nie posiadając rezerwacji noclegowej, można przejeżdżając przez taką turystyczną miejscowość, bacznie obserwować posesje. Właściciele domów bardzo często wywieszają w widocznym miejscu informację na temat pokoi do wynajęcia. Oprócz tego, dbają oni o to, aby pojawiła się niekiedy informacja widoczna z zewnątrz ile pokoi jest wolnych. Warto również podpytać samych mieszkańców tych turystycznych miejscowości, kto wynajmuje w najbliższej okolicy lokum i gdzie należy szukać dobrego noclegu. Kolejnym pomysłem, równie praktycznym, może być skorzystanie z noclegu w sąsiedniej miejscowości, która ze względu na mniejszą liczbę atrakcji turystycznych nie jest tak oblegana. Jeżeli odległość nie stanowi dla nas problemu i jest położona nieopodal kurortu, warto taką opcję rozważyć i przejechać się do takich niewielkich mieścin, aby dokonać rozeznania.

Pamiętajmy także, że wybierając miejsce na nocleg należy kierować się także tym, czy w danym miejscu znajdziemy wyżywienie. Idealnie jest, gdy podczas dosyć krótkiego wypadu, kiedy czasu na skorzystanie z atrakcji jest niewiele, będziemy mogli skorzystać z menu oferowanego w miejscu pobytu. Szukanie sklepu, przygotowywanie posiłków może być żmudne. Także, jeśli mamy zamiar stołować się w lokalach poza miejscem noclegowym, nie mamy pewności, że wszystkie potrawy będą dostępne, lub też, czy w ogóle znajdziemy wolny stolik – biorąc pod uwagę ostatnią popularność górskich kurortów.

Czy warto wybierać się w góry bez rezerwacji noclegu?

Na to pytanie każdy powinien sam sobie odpowiedzieć. Nie ma bowiem idealnej recepty na udany wyjazd, a wszystko zależy od potrzeb i sytuacji podróżujących. Wiadomym jest, że rodzina z dziećmi będzie potrzebowała większej pewności, co do noclegu – nikt nie chce prawdopodobnie włóczyć się z małymi dziećmi po okolicy, szukając odpowiedniego miejsca. Jeśli wyjazd dotyczy osób młodych, nie mających rodziny, którą należy się zaopiekować, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki żywiołowy wyjazd w góry, rzeczywiście miał miejsce.

Dodaj komentarz