Namiot, pensjonat czy hotel- gdzie nocować w górach?

Wyjazdy na górskie wycieczki są wspaniałą odskocznią od nudnej codzienności. Na wyprawę można udać się w pojedynkę, aby odpocząć od rodziny, pracy i wszystkich obowiązków lub jako para, żeby wspólnie się zrelaksować, zażyć aktywności fizycznej i lepiej się poznać. Do górskich kurortów ściągają także rodzice z dziećmi, aby pokazać pociechom, że wysiłek na świeżym powietrzu może być naprawdę ciekawym doświadczeniem.

Planowanie podróży.

Podczas organizacji wycieczki najistotniejszym aspektem będzie miejsce. Jeśli grupa jest doświadczona to może wybrać się na trudniejsze szlaki górskie, ale rodzice z dziećmi czy osoby, które raz do roku wybierają się w góry powinny zdecydować się na łatwiejsze trasy. Warto pomyśleć też o wyposażeniu. Wiele słyszy się o turystach, którzy wybierają się w góry w japonkach, albo adidasach i ubraniach zupełnie nie pasujących do warunków atmosferycznych. Najlepiej zrobić raz porządne zakupy, zainwestować w dobre buty, plecak i koszulki oraz spodnie termoaktywne. Po nabyciu najpotrzebniejszych rzeczy trzeba zastanowić się nad miejscem noclegowym. To bardzo istotne, ponieważ po wyczerpujących wędrówkach warto mieć pokój czy apartament, do którego miło będzie z powrotem zawitać.

Miejsce noclegowe w górach to klucz do sukcesu.

Jeśli planujesz wycieczkę to najlepiej znaleźć nocleg w pobliżu szlaków, po których chcesz uczęszczać w trakcie pobytu. Jednak nie może być zbyt oddalony od cywilizacji, bo bez sensu wieźć ze sobą cały prowiant. Najlepiej kupić najpotrzebniejsze jedzenie i napoje na miejscu. Oczywiście w wielu pensjonatach czy prywatnych kwaterach oferta zawiera również możliwość wyżywienia. Natomiast wtedy trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem, aczkolwiek jeśli pieniądze nie grają roli to najwygodniej wykupić jedzenie na cały pobyt i wtedy pozostaje już tylko cieszyć się urokami przyrody i nie trzeba się o nic innego martwić.

Poszukiwania noclegu mogą przyprawić o zawroty głowy.

Możliwości jest tak wiele, że kogoś kto nigdy nie wynajmował miejsca noclegowego może przytłoczyć ilość ofert. Ogłoszenia hoteli to na pewno najdroższa opcja, ale wybierając taki nocleg masz wygody w postaci prywatnej łazienki, czasami zestawu do parzenia kawy i herbaty, ręczników, telewizora, wi-fi oraz restauracji, która serwuje posiłki. Minusem oprócz ceny są sztywne godziny zameldowania oraz wymeldowania, kuchnia zwykle nie jest całkiem regionalna i w większości takich miejsc za dzieci trzeba dodatkowo płacić. Inną opcją są wszechobecne w górach pensjonaty. Prowadzone są przez rodowitych górali, którzy utrzymują się z agroturystyki. Nocleg w takim miejscu zwykle jest tańszy niż w hotelu, oprócz tego wystroje pokojów są najczęściej tradycyjne i wprowadzają świetną atmosferę. Posiłki przygotowywane są przez gospodarzy, więc można liczyć na oscypki, kwaśnicę czy inne, tradycyjne specjały prosto z gór.

Łazienki zwykle przylegają do pokojów a niektóre noclegi oferują nawet jacuzzi w pokojach. Jeszcze inną opcją pozostaje nocowanie pod namiotem. Ta wersja jest najlepsza dla znajomych, którzy chcą przeżyć przygodę i są rządni wrażeń. Jeśli nie potrzebujesz udogodnień takich jak łazienka, albo prąd to jak najbardziej można kupić namiot, rozbić go na specjalnie wyznaczonym do tego miejscu i w taki sposób nocować. Jednak należy przygotować się na spartańskie warunki i to, że nocami w górach jest dość zimno. Raczej takiego noclegu nie poleca się rodzinom z dziećmi, gdyż brak możliwości skorzystania z toalety jest w tym przypadku największa przeszkodą. Jeśli chodzi o posiłki, to zaprawieni w takich przygodach turyści zwykle mają ze sobą niewielkie palniki gazowe, na których przygotowują ciepłą strawę. Inni po prostu udają się do lokalnej restauracji.

Każde z wymienionych rozwiązań ma swoje wady i zalety.

Jednak wybór miejsca noclegowego zależy od wielu bardzo spersonalizowanych czynników. Po pierwsze, kto wybiera się na wycieczkę czy znajomi czy rodzina z dziećmi. Po drugie, czego oczekujemy od takiego wyjazdu. Jedni chcą jak najwięcej czasu spędzić na wędrowaniu i nie zależy im na jakości noclegu a inni chcą przede wszystkim wypocząć, więc idą na parę godzin na szlak, a po powrocie wracają do hotelu, gdzie dostępny jest na przykład basen, albo sauna i w ten sposób korzystają z uroków urlopu. Najważniejsze jest to, żeby po prostu dobrze się bawić.

Dodaj komentarz