Na czym polega metoda wędkowania feeder

Metoda feeder to stosunkowo nowy sposób na łowienie ryb, który rozpowszechnili na całym świecie anglosascy wędkarze. Łowiectwo feederowe jest całoroczne, skuteczne (szczególnie podczas krótkich sesji zasiadkowych) i niewymagające ogromnej ilości sprzętu. Ten typ gruntowego wędkarstwa nadaje się na wszystkie rodzaje łowisk oraz większość gatunków ryb. Aby zacząć, nie trzeba od razu kupować nowej, specjalnej wędki do feedera ani kompletować sprzętu od zera. Wystarczy zaopatrzyć się w absolutne minimum bazowe i od razu można cieszyć się feederowymi sukcesami łowieckimi.

Co to jest metoda feeder?

Metoda feeder to połów ryb oparty o zanętę uwalnianą w obszar łowienia przy pomocy koszyczka zanętowego. Metoda ta wykorzystuje koszyczek ale w zmodyfikowanej, płaskiej wersji. Koszyczek montuje się bezpośrednio do żyłki głównej, dzięki czemu trafiając na dno (obciążeniem w dół) wypuszcza on zanętę, która wabi ryby.

Sprzęt niezbędny do metody feeder

Choć na rynku można znaleźć dedykowane metodzie wędki feederowe, jeśli początkowo nie chcemy inwestować w nowy sprzęt, nie musimy tego robić aby móc spróbować opisywanej tu metody. Wędki feedery mogą pojawić się w ekwipunku dużo później- kiedy już ocenimy tę technikę jako coś, czym chcemy zająć się na tzw. dłuższą metę. Kołowrotki do feedera? Dokładnie tak jak w przypadku wędek. Rynek jest bogaty w dedykowane metodzie kołowrotki feederowe ale nie jest to zakup konieczny. Szczególnie na początku. Jedyny sprzęt absolutnie niezbędny do połowów feederowych to odpowiednie koszyczki (podajniki) oraz przypony. Ważna jest również zanęta, choć w jej przypadku metoda pozwala na dużą dozę swobody.

Podajniki

Główny element “feedera” to właśnie podajnik. To konstrukcja koszyczka jest sercem całej metody. Podajnik musi być spłaszczony. Zanętę oraz przynętę umieszcza się u góry, a opadnięcie na dno właściwą stroną zapewnia wbudowane u dołu obciążenie. Producenci oferują modele o różnej wadze, różnym kształcie i różnym rozmiarze, co czyni metodę bardzo uniwersalną pod kątem rodzaju łowionej ryby. Dostępne są podajniki żeberkowe oraz bezżebrowe ale trudno jednoznacznie określić, które produkty są efektywniejsze czy łatwiejsze w eksploatacji. To, co zdecydowanie wpływa na prostotę użytkowania, to przeznaczona do konkretnego podajnika foremka, bez której ładowanie go jest niemal niewykonalne.

Przypony

Jeśli przypona ma dobrze spełnić swoją rolę w metodzie feederowej to zwykle musi posiadać długość od 7 do 10 centymetrów. W kwestii wykończenia dostępne opcje to:

  • włos z pętelką,
  • push-stop,
  • gumka do pelletów,
  • igła.

Na odpowiedni wybór wykończenia wpływa wiele zmiennych. Stan wody, jej przejrzystość i temperatura, pora roku oraz wiele dodatkowych czynników. Rodzaj wykończenia zawsze powinien być dobrany do konkretnego połowu na konkretnym łowisku.

Zanęta

Zanęta do metody feeder może być sypka lub pelletowa. Cechy, które powinna posiadać to kleistość i dobra przyczepność do podajnika. W sklepach można oczywiście znaleźć wiele produktów opisanych jako przeznaczone do metody feederowej i warto z nich korzystać, choć metoda prób i błędów by znaleźć coś, co lepiej się sprawdza, jest równie dobrym pomysłem.

Dodaj komentarz