Magiczne Maroko

Maroko obok Egiptu to najczęstszym wybór podczas decydowania się na wyjazd wakacyjny do Afryki. Pełen przypraw, kolorów, magii i odmiennej kultury przyciąga do siebie, dając obietnicę przeżycia niesamowitych przygód. To nadal kraj pełen tajemnic. Jakie Maroko ciekawostki w sobie kryje? Niektóre mogą być zaskakujące.

Jak w egzotycznym śnie

Podróż do Maroka wydawać może się magiczną wyprawą jak ze snu, gdzie spotkać można spokój, gościnność mieszkańców i zupełnie nową kulturę, co jeszcze bardziej podkreślają ciekawostki o tym kraju.

  1. Powierzchnia Maroko wynosi mniej więcej tyle, ile amerykański stan Kalifornia.
  2. Pierwotnymi mieszkańcami Maroka są Berberowie – to osoby o niebieskich oczach oraz jasnych lub rudych włosach.
  3. Stolicą kraju jest Rabatem, zaś największym miastem – Casablanca.
  4. Jeżeli wierzyć danym historycznym, Maroko zamieszkiwane jest przez ludzi od czasów paleolitu.
  5. W mieście Chaouen znajdują się niebieskie domy – żydowscy uchodźcy pomalowali je tak, sądząc, że ten kolor odstraszy komary i utrzyma je z dala od domostw.
  6. Przed wejściem do domu, do którego zostało się zaproszonym, należy zdjąć buty. W domach Marokańczyków nie zobaczy się posągów ani obrazów – te znaleźć mogą się jedynie w domach religijnych.
  7. Najpopularniejszym napojem w kraju jest zielona herbata. Jeżeli ktoś nią poczęstuje, nie wypada odmówić.
  8. Maroko nigdy nie była kolonią, lecz francuskim protektorem na początku XIX wieku.
  9. Językiem używanym przez Marokańczyków jest dialekt arabski zwany darija – to mieszanka języków arabskich, berberyjskich i europejskich.
  10. Dużą część Maroka zajmuje Sahara, występują tu także góry, pola i lasy.
  11. Najpopularniejszy sport to piłka nożna.
  12. Głównym środkiem transportu jest osioł. W mieście Rissani istnieje rynek, gdzie można kupić lub sprzedać to zwierzę.
  13. Po arabsku nazwa Maroka brzmi al-Magrib al-Aqsa, co oznacza „skrajny zachód”i jest równoznaczne z położeniem kraju jako najbardziej wysuniętego na zachód kraju arabskiego.
  14. Od Europy dzieli Maroko jedynie Cieśnina Gibraltarska – czyli zaledwie 13 kilometrów.

Dodaj komentarz