Joga – sposób na równowagę w życiu

Joga jest swoistym treningiem fizycznym oraz duchowym. W czasie sesji jogi, skupiamy się na wszystkich swoich zmysłach, oddechu i osiągamy stan relaksacji. Wykonując ćwiczenia samodzielnie, lub z instruktorem, odrywamy się od trosk i zmartwień dnia codziennego i zapewniamy sobie poczucie głębokiego spokoju i wyciszenia. Do uprawiania jogi nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt. Przyda się tylko dobra mata, dostosowana do typu ćwiczeń, które preferujemy. 

1. Mata do jogi – jak wybrać odpowiednią?

2. Wielkość maty, waga i cena

3. Praktyki jogi sposobem na równowagę fizyczną i psychiczną

Mata do jogi – jak wybrać odpowiednią?

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz przygodę z jogą, czy praktykujesz już kilka lat, dobra mata, która ma właściwości antypoślizgowe jest twoim must have. Wiele modeli w różnych wielkościach i kolorach znajdziesz na yogabazar.pl. Wybierając model dla siebie, zwróć uwagę na grubość maty i materiał, z jakiego została wykonana. Im bardziej złożone ćwiczenia wykonujesz, tym mata powinna być trwalsza i grubsza. Profesjonalna mata, dla osób które preferują dynamiczne style jogi powinna mieć grubość od 6 do 8 mm. Może być wykonana z bardzo odpornego na zniszczenia PCV lub pianki termoplastycznej. Dobrze sprawdzą się także maty kauczukowe pokryte warstwą poliuretanu. Taki dobór materiałów zapewnia lepszą przyczepność maty do podłoża oraz bezpieczeństwo w czasie treningu. Zadaniem maty do jogi jest bowiem także amortyzacja i izolacja termiczna.

Wielkość maty, waga i cena

Jeśli szukasz podstawowej maty do jogi, zwróć uwagę na takie parametry jak jej wielkość, cena i waga. Minimalna długość maty, powinna odpowiadać twojemu wzrostowi. Może być jednak odrobinę dłuższa, co zapewni lepszą izolację od podłoża przy ćwiczeniach jogi statycznej, wymagających przyjęcia pozycji leżącej. Zbyt długa mata może okazać się niepraktyczna, jeśli nie dysponujesz dużą przestrzenią. Cienka mata będzie odpowiednia dla osób, które dużo podróżują. Taki model łatwo zmieści się w bagażu, nie zajmie zbyt wiele miejsca i nie będzie ciążył. Jeśli jesteś miłośnikiem ekologii i dbasz o to, by w używanych przez ciebie przedmiotach nie było szkodliwych substancji, wybierz matę zawierającą materiały naturalne. Do wyboru masz matę wykonaną z naturalnego kauczuku, juty lub biodegradowalnego materiału TPE. Dobrze sprawdzi się także korkowa mata do jogi. Wybierając matę, zwróć także uwagę na cenę. Jeśli dopiero zaczynasz i nie masz pewności, czy ćwiczenia jogi ci się spodobają, wybierz tańszy model za niecałe 100 zł. Osoby z wieloletnią praktyką mogą natomiast pokusić się o zakup droższych modeli znanych marek.

Praktyki jogi sposobem na równowagę fizyczną i psychiczną

Joga ma kilkanaście odmian, jednak wszystkie służą uzyskaniu stanu głębokiej relaksacji oraz poprawie kondycji fizycznej. O ile w czasie treningu na sali fitness angażujemy ciało, o tyle w czasie wykonywania asan czyli ćwiczeń jogi, pracuje także nasz umysł. Celem treningu może być relaksacja i wyciszenie. Jeśli wolisz jogę statyczną, wybierz matę o właściwościach antypoślizgowych z kauczuku, pianki TPE lub poliuretanu. Miłośnikom jogi dynamicznej polecamy grubsze modele, które będą stanowiły amortyzator dla ciała. Nie bez znaczenia jest także kolor maty. Wiadomo, że poszczególne barwy oddziałują na naszą psychikę. I tak np. pomarańczowa mata doda pozytywnej energii i wprawi w dobry nastrój. Z kolei turkusowa pomoże się wyciszyć i uspokoić napięte nerwy a fioletowa ułatwi ci koncentrację zmysłów i zrównoważy twoje emocje.

Dodaj komentarz