Jaki plecak sprawdzi się na piesze wycieczki?

Piesze wędrówki to uwielbiana forma spędzania wolnego czasu przez wiele osób. Nie ma chyba nic przyjemniejszego niż zdobycie szczytu i piękne widoki. Aby jednak wędrówka przebiegała pomyślnie, konieczne jest odpowiednie wyposażenie. Podstawą jest tutaj oczywiście plecak. Wbrew pozorom, jego wybór może przysporzyć sporo wątpliwości. Jaki plecak turystyczny warto wybrać na górskie wyprawy i na co zwracać uwagę przy jego wyborze?

Jakie cechy powinien mieć plecak w góry?

Wśród wielu cech plecaków możemy wyróżnić trzy podstawowe, które w przypadku plecaka idealnego na górskie wyprawy mają największe znaczenie dla naszej wygody. Pierwszą cechą jest sztywność. W przypadku plecaków górskich niewielkich rozmiarów, nie jest konieczna całkowita sztywność. Ważne jednak, by choć niewielkie usztywnienie było zastosowane. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że sztywny plecak gwarantuje równomierne obciążenie pleców, ramion i bioder. Poza tym, jeżeli do plecaka włożymy jakiekolwiek przedmioty o nieregularnym kształcie, plecak bez choćby minimalnego usztywnienia z pewnością nie będzie wygodny, gdyż kanty przedmiotów będą wbijać nam się w plecy.
Drugą bardzo istotną cechą, mającą ścisły związek ze sztywnością jest miękkość. Tył plecaka powinien być miękki, dzięki czemu wygoda zostanie zachowana na wysokim poziomie. Ważna jest także miękkość i optymalna szerokość pasów naramiennych i pasa biodrowego.

Kupując plecak na górskie wyprawy, zwróć uwagę na jeszcze jedną jego cechę- wentylację. To zdecydowanie istotny parametr zwłaszcza w przypadku wycieczek w ciepłych miesiącach. Miejsca, w których plecak styka się z ciałem bardzo intensywnie się pocą. Dla zachowania pełnego komfortu i higieny, konieczne jest sprawne i skuteczne odprowadzanie nadmiaru wilgoci. Najlepiej jest wybierać plecaki z kanałami wentylacyjnymi bądź siatkami dystansowymi.

Plecak w góry- duży czy mały?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od dystansu, jaki mamy zamiar pokonać, warunków, a także od planowanego przebiegu trasy. Zawsze jednak warto pamiętać, że im większy jest plecak, tym większa jest jego waga, a więc i większy wysiłek. Jeżeli nie potrzebujesz dużego plecaka, wybierz mniejszy, który będzie lżejszy i wygodniejszy. Mały plecak ma pojemność 20-35l. Aby stwierdzić, czy taka pojemność będzie odpowiednia, najlepszym rozwiązaniem jest sporządzenie listy potrzebnych rzeczy jeszcze przed rozpoczęciem pakowania. W ten sposób zyskasz pewność, że zabierasz ze sobą tylko te przedmioty, których naprawdę potrzebujesz i nie dźwigasz niepotrzebnych kilogramów.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Warto pamiętać, że sam fakt tego, że dany plecak jest wygodny dla jednej osoby wcale nie oznacza, że będzie wygodny także dla innej. Zawsze warto przymierzyć plecak, dopasować go do siebie, swojej sylwetki i dopiero wówczas podjąć decyzję o zakupie. Plecaki sportowe i trekkingowe posiadają zwykle szeroki zakres regulacji pasów naramiennych i biodrowych, dzięki czemu jest możliwość dopasowania plecaka do każdej sylwetki. To bardzo ważne dla komfortu wyprawy. Ponadto, zawsze warto brać pod uwagę zmienne warunki atmosferyczne, nawet, jeżeli wyprawa planowo nie będzie długa. Wybieraj plecaki wodoodporne, które zabezpieczą zabrany ze sobą ekwipunek przed ewentualnym zalaniem. Spore znaczenie ma oczywiście także jakość. Zwróć na nią uwagę, bo dobry jakościowo plecak będzie inwestycją na długie lata. Doskonałej jakości plecaki turystyczne idealne na piesze wędrówki kupisz tutaj: https://www.sport-shop.pl/plecaki-turystyczne-c-527.html.

Dodaj komentarz