Co warto zobaczyć w Pieninach?

Do jednych z najpiękniejszych i cieszących się największą popularnością wśród turystów pasm górskich w Polsce należą Pieniny. Są pasmem górskim w Karpatach, znajdującym się na terenie Małopolski. To niewielkie i niewysokie góry, które zachwycają swoimi wspaniałymi widokami. Graniczą z Magurą Spiską, Beskidem Sądeckim, Gorcami czy Pogórzem Spisko-Gubałowskim. Pieniny oferują szereg ciekawych i interesujących atrakcji. Zimą można pojeździć na nartach, natomiast latem przemierzać górskie szlaki i zdobywać szczyty. W dalszej części artykułu dokładniej przedstawię atrakcje dotyczące tego pięknego miejsca.

Co warto zobaczyć w Pieninach?

Do najbardziej spektakularnych, atrakcyjnych i najczęściej odwiedzanych miejsc z pewnością należy szczyt – Trzy Korony. Tę charakterystyczną skalną koronę tworzy pięć turni szczytowych. Najwyższą z nich jest Okrąglica, która liczy 983 m, a na niej znajduje się platforma widokowa, z której rozciąga się wspaniały widok na Pieniny i dolinę Dunajca, Beskid Sądecki, Gorce, Magurę Spiską oraz Tatry. Przy dobrych warunkach atmosferycznych możemy podziwiać również Babią Górę. Na szczyt prowadzą liczne szlaki turystyczne.

Kolejną interesującą atrakcją jest Wąwóz Homole, w którym możemy obserwować imponujące i naturalne konstrukcje skalne z białego, a także czerwonego kamienia. Znajduje się tam również bardzo bogata flora porostów. Możemy dostrzec także wiele ciekawych i rzadkich gatunków zwierząt, takich jak: jaszczur plamisty, puchacz, sokolik pustułka czy żmija zygzakowata. Kolejną propozycją jest rezerwat „Biała Woda”, który powstał w 1963 r. w celu ochrony krajobrazu oraz roślin. rezerwat znajduje się w dolinie potoku Biała Woda, a także jego dopływu Brysztańskiego Potoku. W rezerwacie można zobaczyć oryginalne skały i turnie, m.in.: Bazaltowa Skałka – zielonkawo – czarna bazaltowa skała; Czerwona Skałka – wapienna skała o czerwonej barwie; Smolegowa Skała – wapienna skała, niedostępna dla zwiedzających, ma charakterystyczny kształt przypominający grzbiet dinozaura; Czubata Skała– wapienna skała, która wraz ze Smolegową Skałą tworzy Wąwóz Międzyskały; a także Kociubylska Skała – wybitna skała, którą z dwóch stron opływa potok Biała Woda. Kolejnym chętnie odwiedzanym miejscem przez turystów jest Wodospad Zaskalnik, który znajduje się w Dolinie Sopotnickiego Potoku.

Drugim najbardziej popularnym szczytem Pienin jest Sokolica, na której szczycie rośnie ponad 500-letnia sosna zwyczajna. Podczas odwiedzin w Pieninach oprócz wędrówek, warto odwiedzić Zamek Niedzica i Zamek w Czorsztynie. Stanowią one jedne z najcenniejszych, znajdujących się w Polsce zabytków obronnych, a Zamek Niedzicki słynie z kręconego w nim serialu „Janosik”. Bardzo unikatową atrakcją może być również Spływ Dunajcem, który trwa ponad dwie godziny. W jego trakcie możemy podziwiać Pieniński Park Narodowy. Z pewnością warto również odwiedzić Kościół pw. św. Marcina w Grywałdzie, który został wzniesiony w II połowie XV wieku, na miejscu wcześniejszej świątyni. Z Pienińskim Zamkiem i Królową Kingą wiąże się kilka interesujących ciekawostek, dlatego warto odwiedzić te miejsce w celu poznania więcej szczegółów.

Przepięknym miejscem, idealnym do wycieczek pieszych, ale również rowerowych jest Droga Pienińska, licząca około 9 kilometrów. W miejscu największego zwężenia znajduje się skała zwana „Janosikowy Skok” lub „Zbójnicki Skok”, według legendy, Janosik w czasie ucieczki przed żandarmami węgierskimi przeskoczył tutaj Dunajec, a na skale został odciśnięty ślad kierpców. Zwężenie to służyło kiedyś zbójnikom do przeprowadzania prób sprawności w skoku. Janosik miał tu egzaminować kandydatów do swojej przyszłej drużyny. Interesujące są także legendy dotyczące samego powstania Dunajca. Według jednej z nich ujście Dunajcowi wyrąbał mieczem sam król Bolesław Chrobry. Warto także udać się na rejs statkiem po Zalewie na Jeziorze Czorsztyńskim, które jest nie tylko ogromną atrakcją i spektakularnym miejscem, ale również latem służy jako kąpielisko i miejsce do żeglowania. Podczas rejsów możemy podziwiać nie tylko zamek w Niedzicy i w Czorsztynie, Zaporę Wodną w Niedzicy, ale również Rezerwat Zielonej Skałki.

Wartym poznania i odwiedzin jest również miejsce, w którym kręcono „Potop” Jerzego Hoffmana. Oczywiście mowa tu, o Wąwozie Szopczańskim – skalistym i wysokim kanonie z oryginalnymi, wapiennymi skałami. Znajduje się on na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. W wąwozie znajdują się dwie, niewielkie jaskinie, które dawniej służyły jako kryjówki. Wiąże się z nimi również wiele legend dotyczących skarbów, które z pewnością warto bliżej poznać i się nimi zainteresować.

Podsumowanie

Podsumowując, Pieniny są ciekawym miejscem na aktywny wypoczynek. Oblegane są zarówno latem, jak i zimą, dzięki wspaniałemu zapleczu dla narciarzy. Niewątpliwie, są to jedne z najpiękniejszych gór w Polsce, które każdy powinien odwiedzić. Są doskonałym miejscem na odpoczynek oraz aktywne spędzanie wolnego czasu.

Dodaj komentarz