Co warto wiedzieć przed wyjazdem samochodem do Austrii?

Austria to często wybierany przez Polaków kierunek, jako miejsce na weekendowy wypad. Sam Wiedeń przyciąga wielu turystów, zachwycając ich swoim pięknem oraz licznymi atrakcjami turystycznymi. Jeśli planujesz podróż do tego kraju samochodem, przeczytaj poniższy artykuł, z którego dowiesz się, jakie opłaty drogowe w nim obowiązują, gdzie można kupić winietki i na co zwrócić uwagę planując wycieczkę samochodem!

Opłaty drogowe, winiety i nie tylko – jak się przygotować na podróż do Austrii?

Podróż samochodem do Austrii nie przysparza wielu problemów, ale tylko osobom, które odpowiednio się do niej przygotowały. Oto kilka podstawowych informacji, które powinny być Ci znane przed wyjazdem.

Wymagane dokumenty

Punkt ten może wydawać się mało ważny, ale pamiętaj, aby upewnić się, że Twoje prawo jazdy i przegląd techniczny pojazdu są ważne bądź nie stracą ważności podczas Twojego pobytu. Zadbaj także o dowód tożsamości Twój i osób z Tobą podróżujących, ponadto upewnij się, że ubezpieczenie Twojego samochodu obejmuje także zdarzenia poza granicami Polski.

Winiety

Planując swój pobyt np. w Wiedniu, pamiętaj, że opłaty drogowe w Austrii obejmują autostrady oraz niektóre drogi szybkiego ruchu. Ważne jest posiadanie ważnego kwitu z opłatą drogową za przednią szybą samochodu przed wjazdem na płatne odcinki.

Winiety w Austrii możesz dostać w kioskach, stacjach benzynowych i punktach poboru opłat, ale w naszej opinii jednym z najwygodniejszych sposobów jest zakup winietek w internecie jeszcze przed podróżą.

Ograniczenie prędkości

Pamiętaj, żeby na austriackich drogach przestrzegać ograniczeń prędkości, które wynoszą 50 km/h w obszarach zabudowanych, 100 km/h poza nimi i 130 km/h na autostradach.

Wyposażenie obowiązkowe

W Austrii przepisy określają jasno, co powinno znaleźć się na wyposażeniu pojazdu. Jest to m.in. trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, apteczka oraz gaśnica. Jak wspominaliśmy, obowiązują także winiety. Austria wymaga ich każdorazowo przed wjazdem na płatne drogi.

Przepisy drogowe

Przed podróżą samochodem zapoznaj się z przepisami dotyczącymi ruchu, panującymi w danym kraju. W Austrii obowiązują opłaty drogowe, ruch prawostronny oraz poruszanie się zgodnie z sygnalizacją lub znakami drogowymi.

Opłaty za parkowanie

W niektórych austriackich miastach obowiązują opłaty za pozostawienie samochodu w wyznaczonym miejscu. Przed parkowaniem upewnij się, czy w tej części należy wnieść taksę, a jeśli tak, to w jaki sposób.

Warunki na drogach

Przed każdą podróżą zapoznaj się z prognozami pogody i aktualnie panującymi warunkami na drogach, szczególnie w okresie zimowym. Na niektórych odcinkach mogą być wymagane łańcuchy lub opony zimowe, dlatego warto być na to przygotowanym odpowiednio wcześniej.

Zastosuj się do naszych powyższych porad i zapewnij sobie spokojną i bezpieczna podróż. Pamiętaj, że najważniejsze to kupić winiety w Austrii, posiadać sprawny samochód i przestrzegać zasad ruchu drogowego. Ponadto przed każdą jazdą autem należy odpowiednio wypocząć, a w razie zmęczenia robić krótkie przerwy na odpoczynek.

Dodaj komentarz